Общинският съвет на Шумен ще разгледа на предстоящата сесия в четвъртък декларация до министъра на околната среда и водите Емил Димитров, в която се настоява водите на язовир "Тича" да не се ползват за поливни нужди и да се намери алтернатива.
В декларацията съветниците изразяват тревога, че "проблемите с водоснабдяването на Шумен и някои от близките села на общината значително ще се задълбочат през следващите месеци, ако водата от язовир „Тича“ се използва и за напояване". Опасенията са, че така рискът от сериозна и продължителна хуманитарна криза става все по-реален, а осигуряването на питейна вода за населението при тези обстоятелства ще бъде много по-сложно.
"Като изразяваме нашето разбиране и съпричастност към затрудненията на земеделските производители в района на Шумен, Велики Преслав и Търговище, породени от недостига на поливна вода, считаме, че към този момент по-целесъобразно би било търсенето на алтернативни източници и начини за снабдяване с поливна вода", е записано в документа. Коментира се, че поливният канал от яз. „Тича“ е силно амортизиран и загубите оттам са много по-големи от количествата, които са необходими за напояване.
"Безпокойството ни е породено и от честите аварии както по магистралния водопровод, така и на места по остарялата водопроводна мрежа, която все още не е подменена. Изключително тежка е ситуацията към момента и в условията на пандемия заради COVID-19. В рамките само на четири дни от 30 март до 2 април се наложи отстраняването на три аварии, като за едната от тях бяха необходими повече от 24 часа за възстановяване на водоподаването към целия град", пише в декларацията.
Анализите показват, че при хипотеза за нулев приток и намалено водовземане, в края на 2020-та година водният обем в язовира ще бъде около 100,0 млн. куб.м. Такова количество е под санитарния минимум, под който водата не е годна за пиене. Макар че се очаква строителството на Пречиствателна станция за питейна вода да започне, Шумен може да разчита на такова съоръжение след 2 години.
"Разбираме, че всички сме изправени пред труден избор и в същото време смятаме, че от нашите решения и действия зависи опазването на живота и здравето на жителите на Шумен и други райони от Североизточна България. Всякакви други действия биха предизвикали тежка хуманитарна криза с непредвидими последици. Затова отново призоваваме за разумно използване на водните ресурси и търсене на други вододайни зони за напояване", обръщат се съветниците към министъра.
Инфо Шумен