Д-р Лиляна Куздова е началник на Отделението по неонатология в МБАЛ - Шумен. Специалист по детски болести и неонатология. Познават я и са й благодарни хиляди родители и деца. За по-малко от година в отделението са проплакали 4 деца с тегло между 700 и 900 грама и са били спасени. Неонатологията има нужда от съвременен апарат за кръвни изследвания на малките си пациенти.
-Д-р Куздова, днес е Световният ден на кенгуру-грижата, на спасителната родителска прегръдка, така да се каже, за недоносените бебета. Традиционно отделението по неонатология се включва в инициативите по този повод, но може би тази година е по-различно?
-Да, няма да е, както мината година, когато имахме 3 дни на отворени врати в отедлението. Посетиха ни бъдещи родилки, имахме и недоносени бебета, при които майките всеки ден идваха, поставяхме децата върху тях. Мога да ви кажа, че майките бяха много щастливи... Този метод /кожа до кожа б.а./ е много ефикасен и се практикува и при по-големи, но болни деца, които имат нужда от кувьоз, който замества утробата. И те могат да се поставят голички върху кожата на майката, върху гърдите. Тази година заради мерките за социална изолация няма как да се осъществи.
Добре е да се знае и, че при деца по-малки от 1000 грама, през първите дни това е невъзможно да се реализира или се прави за много кратко време. Иначе би било добре поне 2 часа бебетата да прекарват върху гърдите на майката.
-В някои отделения в страната това се случва в семейна стая, при нас също се говореше за създаване на такава?..
-Обмисляме едно помощение, което може да се подготви. Средствата няма да са много, по груби изчисления около 3 000 лв. Нужен е специален стол, в който майката да се чувства удобно, защото е свързано с по-голям престой. Стаята трябва да е близо и до интензивен сектор, за да има непрекъснато наблюдение върху детето. Горещо се нядвам догодина да имаме семейна стая. Много голям травмата е за родителите раждането на недоносено бебе и всеки час прекаран без това дете за тях е изключително мъчителен. Дори и час с бебето е с позитивно влияние и върху него, и върху семейството.
-Колко недоносени деца са родени в МБАЛ Шумен тази година?
-По малко от 10% са за щастие. В цял свят са около 10% от ражданията. За първите три месеца от 2020 г. са се родили 280 деца и от тях 25 са недоносени.
-През април м.г. спасихте бебе едва 700 грама. Как е то сега?
-Да, освен че беше с ниско тегло, се роди в ранен срок на бременността. Момченцето направи 1 година, отглежда се от семейството си с голяма любов и се развива напълно нормално. След него имаше още 3 деца с ниско тегло и те също са добре. Проследявам ги тук, в кабинет. При нито едно от децата няма сериозни проблеми. Едното беше под 800 грама, другите две около 900. Това са деца с екстремно ниско тегло. Готови сме за такива ситуации, те са с максимална спешност.
-Миналата седмица спасихте и момченце с рядка сърдечна аномалия, то как е?
-Оперирано е в Националната кардиологична болница. Това е само първият етап на операцията. Ако не беше диагностицирано навреме и изпратено рано, детето беше обречено.
-Казахте, че сте успяли да го диагностицирате точно и благодарение на съвременната дарена апаратура. От какво още имате нужда?
-Нужен ни е апарат за кръвно-газов анализ. Преди малко се роди дете, което интубирах в родилна зала, а за да се провежда на ниво апаратна венталация, няколко пъти в денонощието се изследва насищането на кръвните газове. Когато това се прави с артериална кръв, освен че е трудна и болезнена манипулация, кървозагубата е много голяма. С този апарт само с 1-2 капки кръв се получават тези параметри. Това е микроинванзивен метод на изследване. Апаратурата струва около 18 000 лева. Надявам се, че рано или късно, ще бъде закупена. Много е важен за бебетата.
-Колко деца имат нужда от такова изследване при нас?
-Повече от половината родени тази година са имали нужда, а при тези в тежко състояние, изследването се прави няколко пъти в денонощието. Бих дала пример и с момченцето, което изпратихме на лечение в София - при него почти на всеки час се налагаше вземане на кръв.
-Много се надявам, че при успехите, които имате обществеността ще откликне! А в отделението ви има ли недостиг на персонал?
-Тежка специалност е наеонатологията и въпреки това, от януари имаме млада лекарка, която започна да специализа при нас. Очакваме и още една студентка, която кара летните си стажове в нашето отделение и след завършването ще дойде при нас. Това искрено ни радва, както и здравето на децата, които се раждат в нашата болница.
Инфо Шумен