През седмица бяха налети няколко основи.
Най-после инвеститорите, желаещи да изградят завод за висококалорични пелети край кв. Дивдядово, ще представят намерението си. Политици от местен и национален калибър вече се изказаха против строежа на съоръжението, което ще използва сметта от региона. Жители на квартала също са отрицателно настроени. Но се питам две неща. Как имаш мнение за нещо, за което нямаш никаква информация? Спомнят ли си въпросните политици колко време Дивдядово беше обгазявано от пожарите, запалени умишлено на Регионалното депо през 2016 г.? Публичното обсъждане ще се състои на 26 февруари.
С над година и половина закъснение, Общинският съвет в Шумен ще проведе заседание, което да даде отговор на въпроса „Какво да се прави с водата?”. На 10 март би трябвало да разберем кога пълните с вода туби, които има във всеки шуменски дом, ще станат излишни.
Едни жители на с. Мадара заплашиха, че ще свикат референдум за излизане от община Шумен. Без да се допитат до нумеролози дали начинанията, предприети на датата с цели пет двойки - 22.02.2020, са обречени на успех. Ако изобщо се стигне до допитване, то може да се проведе заедно с нов избор за кмет. Защото може да се окаже, че има законови пречки настоящият да продължи да заема длъжността. Преди това да се случи, селският кмет трябва да обясни на тези, които гласуваха за него, че ако се изпълни искането им за финансова самостоятелност, ситуацията ще стане още по-лоша. Защото парите, събирани сега от жителите на Мадара, са по-малко от тези, които се харчат за селото. И лозунги от рода на „Не сме дойна крава за самозабравили се управляващи” са далеч от реалността. Проблемите на Мадара (а и на всички останали села) с уличната инфраструктура, водоснабдяването, почистването и т.н. са големи, но смятам, че не това е пътят за решаването им. Преди 20 години други жители на Мадара поискаха да се отделят от община Каспичан и на 21.07.2000 г. селото се присъедини към община Шумен. Крайно време е сегашните жители информирано да решат какво искат и къде искат то да се случи.
След шест заседания на избраната специално за целта комисия бе завършен проектът за нов Правилник за организацията и дейността на Общински съвет-Шумен. Написан на основата на настоящия Правилник в него има и нови моменти, и липсващи разпоредби, отразяващи промените от последните години. Със сигурност този нормативен документ не е най-интересното четиво, но когато даден обществен проблем не се решава, част от отговорите могат да се потърсят и в Правилника. На 20 март изтича срокът за предлагане на промени.
Средната заплата в Шуменска област през декември 2019 г. е достигнала 1058 лв., сочат данните на Статистиката. Поне за 3/4 от работещите в областта въпросната сума ще бъде стимул, който не се наемам да кажа кога ще бъде достигнат.
Кои от положените тези дни основи ще бъдат надградени, и кои пак ще останат на Кота „Нула” зависи от много неизвестни. Но политиканстването води само до временни резултати.
М-р М. Маринов