Шумен  19 °CЧетв, 28- ми Март
USD  1.80827 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Разказ за 53-ма кметове на Шумен пред Общината

Разказ за 53-ма кметове на Шумен пред Общината Източник: Снимка: infoshumen.info

Шумен

Изложба на Историческия музей в Шумен за кметовете, управлявали града, се пренесе пред Общината под открито небе. Шуменци и гостите на града вече могат да видят черно на бяло какво са свършили техните управленци от Освобождението до наши дни. Общо 53 личности са оставили отпечатък върху съдбините на Шумен. За всичко сторено в мандатите им разказват специалистите Бета Хараланова и Стела Славчева, които дълго са проучвали документи в архивите и писания по пожълтелите страници на вестниците.
"Всяка промяна се свързва с името на кмета, но трудно можем да си представим колко струва това на самия човек и колко много са критикувани, а колко малко хвалени градоначалниците", казват спецовете по нова и най-нова история.
53-ма кметове за 140 г. са ръководили града, като някои са градоначалници само месеци, други по два мандата, а Христо Косев от 1919 до 1931 г. три пъти сяда в кметския стол. Повечето са били адвокати, има лекари, журналисти. Полицай е единствено настоящият градоначалник Любомир Христов, който е и бивш директор на ОДМВР-Шумен. Първият градоначалник през 1878 г. Ради Гьокчеренлиев е с най-разностранни дейности - дякон на младини, килиен учител, даскал по църковно пеене, създател на първата фабрика за бира и житна ракия, също и на пивница.

Открояващо ласкави са архивите за шуменския градоначалник д-р Петър Кърджиев, разказват авторите на изложбата. Хуманният лекар е върл застъпник за хигиената - назначава чистачи и метачи за улиците, премахва т.нар. табахни /кожарски работилници/, които замърсяват реката с отпадъци. Негова е идеята за залесяване на централната улица на Шумен и парка "Кьошкове". Поставят се основите на Градски общински дом през 1902 г. /сегашната Съдебна палата/ по подобие на външно министерство във Виена. Кмет с идея за европейска визия е и предшественикът му Христо Тодоров, който ходил в Париж за среща с френския архитект Марсие, за да го покани за строител на великолепната сграда на читалище "Добри Войников".
Освен че показва как Шумен се съгражда през годините, изложбата в пана, удобни за четене, е и съветник за поведение с любимата реплика на кметувалия през 60-те години на XX век Антон Кечиджиев: "Като се качваш нагоре - поздравявай, за да има кой да те поздравява надолу!"
Ако разгледате документалния разказ пред Общината, ще си припомните много факти, на които е възможно и да сте свидетели. Експозицията ще пътува, за да я видят и шуменци, пръснати в страната.
 
 


Прочетете също
Top