Шумен  6 °CВторник, 24- ти Декември
USD  1.88187 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Природен парк "Шуменско плато" отбелязва 40 години

Природен парк "Шуменско плато"  отбелязва 40 години Източник: ПП "Шуменско плато"

Шумен

Природен парк „Шуменско плато“ отбеляза 40 години от основаването си. Първокласници от Средно училище „Панайот Волов“ поздравиха служилите на парка за празника и им подариха къщички за птици, изработени заедно с родителите. Децата участваха при в поставянето на къщичките по дърветата в лесопарк „Кьошковете“ заедно с целия екип на парка. 
„Мисля че има уроци в живота, които не учим в час, няма ги в учебниците, един такъв урок е днешния. Надявам се това да остави следа в децата и да промени мирогледа им по важни теми, като екологията и опазването на околната среда“, заяви преподавателят Катерина Колева.
По повод рождения ден в Административния център на Дирекцията на ПП „Шуменско плато“ беше открита изложба под надслов „Преди и сега“. В началото на 20-ти век платото над Шумен е било обезлесено, но в резултат на упорития труд на лесовъди, паркови служители и общественост днес горите заемат 90% от територията. В изложбата са използвани снимки от Държавен архив-Шумен и фотографии на Татяна Димитрова и Красимир Христов – експерти от Североизточното държавно предприятие. Освен промяната през годините са проследени  и промените през различните сезони.

„Основната ни задача е да запазим зеленото си богатство и да възпитаваме децата в любов към природата“, отбеляза инж. Васил Василев, директор на парка. Поддържането на парковата инфраструктура също е сред основните приоритети на Дирекцията, въпреки нередките вандалски прояви.
Природен парк „Шуменско плато“ е обявен за защитена територия на на 5 февуари 1980 г. и заема площ от 3 896 ха от едноименното плато. Инж. Васил Василев подчерта, че паркът е планиран и изграден по всички правила за създаване на парк, а близостта до града го прави достъпен и често посещаван. През годините са изградени и маркирани туристически маршрути до всички природни и културни забележителности  в района. Създадени са и разнообразни тематични маршрути с образователна цел – „Урок по горската пътека“, „Карст под защита – дар за поколенията“, „Фористична пътека“, а също Специализирана пътека за незрящи,  Класна стая на открито и Госки лабиринт за най-малките. Изградени са 11 заслона и места за отдих и места за пикник. Част от тях са „осиновени“ от фирми и организации.
Инфо Шумен

 
 
 


Прочетете също
Top