На 27 януари 2024 година почина дългогодишният преподавател във Факултета по хуманитарни науки, професор на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ Валентина Николова Аврамова /01.05.1944 – 27.01.2024/
Проф. д-р Валентина Аврамова е родена в град Шумен в учителско семейство. Завършва Втора гимназия “Н.Й.Вапцаров” в Шумен и Софийския университет по специалностите “Руска филология”, Френски език и Стенография (1966 г.). Преподава руски език и френски език в Икономическия техникум, Втора гимназия “Н.Й.Вапцаров” и СПТУ по индустриална химия в Шумен (1966-1970 г.). Работи като началник на отдел “Култура” при Градския народен съвет, Шумен (1970-1974 г.), съветник в ГНС.
Постъпва на работа в Шуменския университет през 1974 година. От 1988 година е доцент, а от 2009 година професор в Катедрата по руски език, където чете лекции по Стилистика, Лексикология на съвременния руски език, Съпоставителна лексикология на съвременния руски и съвременния български език, Лингвокултурология. Интересите и са насочени и към изучаването на езика на деловото общуване и превода, в тази област тя издава няколко учебни помагала и речници. Монографията и “Лингвокультурология” е първият труд в България по това ново направление в лингвистиката. Била е декан на Факултета по чужди филологии, зам.-декан на Факултета по хуманитарни науки и дългогодишен ръководител на Катедрата по руски език и Центъра по русистика в ШУ.
Проф. д-р В. Аврамова е автор на над 100 научни статии, които са публикувани в България и чужбина. Член е на редколегиите на известни славистични издания. Член е на Съюза на учените в България от 1983 г. Организатор на университетски, национални и международни научни форуми, инициатор за провеждането на І международен научен форум „Русское слово на Балканах“ (2012 г.). Много сили отделя за обществена работа, свързана с Дружеството на русистите в България, чийто член е от неговото създаване през 1967 г. и председател на клона в Шумен от 1978 г. В периода 2011 – 2017 г. е Председател на Дружеството, а през 2011 – 2015 г. е член на Президиума на Международната асоциация на преподавателите по руски език, което е показателно за авторитета и в международната славистична колегия.
Проф. д-р В. Аврамова участва в работата на редица обществени, културни и просветителски организации в България: Народно читалище „Д. Войников“ в Шумен, Фондация „Панчо Владигеров“, Славянско дружество „В. Друмев“, Национален форум България – Русия, дамския дипломатически клуб „Чайка“ в София и др.
Член е на авторския колектив и редактор на Енциклопедията Шумен. На проф. В. Аврамова принадлежи идеята за издаването на подобна енциклопедия, която е от национално значение, защото много шуменци, събития от региона и обекти в областта са уникални за страната. В над 900 страници енциклопедията проследява историята на региона от най-дълбока древност до 2011 година.
Дарител на архивни документи, книги и предмети на Регионалния исторически музей, Териториалния държавен архив, Регионалната библиотека “Стилиян Чилингиров”, читалище “Добри Войников - 1856” и ШУ “Епископ Константин Преславски” (библиотеката и Центъра по русистика).
Активното участие на проф. Аврамова в обществения живот на Шумен и страната е високо оценено с редица награди, сред тях са: медал “Климент Охридски” (1987 г.), Почетен знак на Дружеството на русистите в България (1991 г.), Наградата на Шумен за принос в областта на висшето образование (2008), Почетна диплома за дарители от кмета на Шумен (2012), Златна значка на ШУ (2012), Грамота за дарителство на Държавния архив (2012 г.), на Регионалния исторически музей (2012 г.) и на Регионалната библиотека “Ст.Чилингиров” (2012 г.).
Поклонението ще бъде на 29 януари 2024 г. в 13:00 часа в залата за траурни ритуали на Гробищния парк в Шумен.
Поклон пред паметта и!