Общественият посредник на Шумен Иван Капралов съдейства за разтрогване на договор с мобилен оператор. Само след 3 дни гражданката Йовова си отдъхнала, преди това фирмата имала парадоксални изисквания и настоявала за глоба. Казусът е описан в годишния отчет на омбудсмана за свършеното през 2018 г. Шуменката сигнализирала през есента на 2018 г., че фирма, предоставяща мобилна телефония и телевизия, отказва да прекрати изтекъл потребителски договор. Година по-рано опитала да замени оператора, но й обяснили, че се е обвързала с 2-годишен договор. Продължила да плаща, макар че избрала друг оператор. След изтичане на договора получила отказ за прекратяване. Причината - от фирмата настоявали да заплати допълнителна глоба, защото се разминавали серийните номера върху предоставеното й цифрово устройство и върху съпровождащата го кутия! "По случая е образувана проверка, която констатира, че става дума за вътрешни правила за финансова дисциплина в компанията, които нямат нищо общо с противоправно поведение от страна на потребителя", оповестява омбудсмана. Той сигнализирал в писмен вид централата на компанията и след 3 дни решили да прекратят договора.
Според Капралов, има промяна в отношението на търговците от сектора и готовност да приемат посредничеството на омбудсмана. Факт е и спад на жалбите от подобен род в сравнение с 2013 - 2015 г.
Общо 136 жалби са постъпили до омбудсмана за м.г., 65 са образуваните проверки. 37 случая са разрешени с помощта на общинската администрация, каквито са основните посреднически функции на омбудсмана. От останалите сигнали става ясно, че продължават споровете между съседи в етажната собственост - 11 жалби. Омбудсманът е бил сезиран и за 4 спора с "Енерго-Про" АД, за един с "ВиК", 6 със Социалното подпомагане, два с НОИ, три с НАП. Нова тенденция са жалбите на шуменци срещу работодатели.