Красимир Минчев е роден през 1953 г. в гр. Сливен. Завършил е Киевско висше инженерно зенитно ракетно училище през 1977 г., Военна академия „Г.С.Раковски” през 1987 г., Армейски генералщабен колеж на САЩ-Kansas през 1997 г. Общински съветник от ПП ГЕРБ в Общински съвет-Шумен от ноември 2007 г. до юли 2009 г. Народен представител от 30 МИР-Шумен от юли 2009 г. до май 2012 г. Извънреден и пълномощен посланик на Република България в Украйна от май 2012 г. до октомври 2018 г. Председател на Общински съвет-Шумен от ноември 2019 г.
-На 10 март Общински съвет-Шумен ще проведе извънредно заседание по темата „Вода”. Какви са Вашите очаквания от него?
-Оценявам проблемите във водния сектор като по-тежки от тези в Перник. Спомняте си, че по време на предизборната кампания в Шумен възникна голяма авария. Една от нашите цели и по време на кампанията, и сега като общински съветници беше да направим всичко възможно този проблем да бъде решен трайно. На всяко заседание има дебати за водата, но те не водят до нищо конкретно. Това, заедно с исканията на някои общински съветници, ме накара да обявя извънредна сесия на 10 март. Изчакването беше, за да имаме конкретна информация какво реално бихме могли да направим по отношение и на системата „Дунав”, и на кладенците край Мътница и Мараш, и, естествено, за изграждането на нов довеждащ водопровод от яз. „Тича”. Директорът на „ВиК - Шумен” ме увери, че проектът се движи и ще бъде започнат и завършен в определените срокове. Тези срокове са твърде дълги и трябва да се мисли за други възможности, които да защитят шуменци от това бедствие. Подготвени са покани до директора на „ВиК - Шумен”, който да представи текущото състояние и възможностите, които има водния сектор, до министър Емил Димитров, който познава проблемите, защото беше депутат от Шуменския избирателен район. Ще поканим и министър Петя Аврамова и зам.-министър Николай Нанков, които се надявам да дойдат, за да разберем какво може да направи държавата. Водният сектор не е толкова общински, колкото държавен. Огромните средства, които трябва да се дадат са на местата, където държавата трябва да участва максимално. Поради тази причина нейното участие и в дебатите, и в намирането на пътя за решение са от решаващо значение. Надявам се поканените да участват, уверен съм, че ще бъде активно участието и на общинските съветници и експертите, които те предложат. Не искам дебатите да се разводняват, затова на Консултативния съвет на 28 февруари ще обсъдим конкретните въпроси, по които ще се говори. За да няма политически декларации, които да създават само противопоставяне и напрежение между хората.
-Вече сте били общински съветник, бяхте и народен представител. Сега отново сте общински съветник, но и пръв сред равни, какъвто е председателят на Общинския съвет. Как започна мандатът на този състав на Общински съвет-Шумен?
-Минах през много стъпала. Завръщайки се в Шумен след, бих казал, много успешен мандат в Украйна, реших че мога да допринеса още нещо за шуменци. Затова се включих в кампанията, кандидатирах се за общински съветник и съм благодарен на общинските съветници, че ми дадоха възможност като председател на Общинския съвет да организирам тяхната работа и да допринеса и за работата на Общинския съвет, и за жителите на гр. Шумен.
На първо място бих искал да придам по-голяма тежест на работата на Общинския съвет. Да структурирам по-добре работа на съветниците и подготовката на заседанията. За тази цел още с встъпването си като председател си поставих задачата да променя системата за гласуване. Тази, която в момента се използва, е от 2003 г., има много ограничени възможности и е морално остаряла. Подкрепен от съветниците, направих първите стъпки за намиране на нова система. Обмених мнения с председатели на общински съвети от Велико Търново, Севлиево, Пловдив и др. и една от системите, която е най-широко разпространена, предложих на вниманието на общинските съветници. Проблемът е от финансово естество, тъй се изискват немалко средства за такава модерна система, обслужваща не само месечните заседания, но и изцяло работата на общинските съветници, тоест да се мине изцяло на електронен Общински съвет. За миналия мандат са дадени 50 000 лв. за хартиени копия на докладните записки. В началото имаше проблеми и при гласуването с тази стара система, новата ще даде възможност за безалтернативно отчитане на гласовете. Може би няма да се получи през тази година, защото в бюджета няма предвидени средства. Имах разговор с кмета, но виждате, че ситуацията в общината е сложна. Надявам се необходимите средства от порядъка на 50-60 000 лв. да бъдат планирани за следващата година. Каква система ще бъде използвана ще решат общинските съветници след осигуряване на финансите.
Бих искал и да направя общинските съветници по-разпознаваеми. Не ми харесва представянето в момента на Общинския съвет на страницата на Община Шумен. Говорих с ръководителя на IТ отдела да се направи нова страница, в която по модерен начин да бъдат представени всички общински съветници с подробна информация, както и заседанията, решенията, нормативните документи.
На следващото заседание в залата ще бъдат използвани и нови микрофони, които вече са доставени.
-Преди дни завърши работата си Временната комисия за изработване на нов Правилник за организацията и дейността на Общинския съвет. Вие участвахте в изработването му, Вашето мнение за подготвения проект за Правилник.
-Едно от нещата, които исках да направя още от самото начало, когато встъпих в длъжността председател, беше да променя Правилника. Бих казал, че дори е несериозно да се водим от Правилник от 2003 г. Той е поправят 26 пъти и когато го отвори човек, вижда повече корекции, отколкото разпоредби. Затова когато се постави въпроса дали Правилникът да бъде отново коригиран, или да бъде изработен нов, аз държах да бъде нов на основата на стария. Създадена беше Временна комисия, включваща съветници от всички групи и партии. Аз предложих свой проект на Правилник, ползвайки добрия опит на други общини като Бургас, Варна, Стара Загора, Пазарджик. Комисията реши да се ползва структурата на настоящия Правилник. Бяха представени два проекта - на съветника Веселин Пенчев (БСП) и на групата на ГЕРБ, който не отговаряше на решението на Временната комисия. Когато имах възможност да взема дейно участие, поставях въпроси, които според мен е необходимо да бъдат заложени в Правилника. Полученият проект е значително по-добър от настоящия Правилник. Има още какво да се работи по него, но нека да излезе окончателната версия на приетото от комисията. Тогава ще анализираме какво представлява Правилникът, който се предлага и какво може още да бъде оптимизирано.
Проектът ще бъде подложен на обществено обсъждане от 20 февруари до 20 март. Новият Правилник за организацията и дейността на Общински съвет-Шумен ще се приеме на редовното заседание в края на март.
Инфо Шумен