Интервю с Христо Дунчев - водач на листата на коалиция „Заедно” в 30 Шуменски МИР.
- Кой е Христо Дунчев?
- 42 годишен с едно дете, образование магистър „Бизнес икономика” от УНСС; служител в голяма международна фирма с натрупан сериозен опит в организирането и управлението на частния бизнес; бивш национален състезател, а сега международен съдия по хокей на лед. В листите на коалиция „ЗАЕДНО” представлявам „Партия на ЗЕЛЕНИТЕ”, на която съм организационен секретар.
- Обикновено „Партия на ЗЕЛЕНИТЕ” се явява самостоятелно на избори. Защо сега влязахте в коалиция?
- Защото намерихме съмишленици по повечето от идеите в нашата визия за просперитет на България и благополучие на народа ни. И най-вече по необходимостта от експертност и компетентност, както и това, че влизането в политиката за нас не е самоцел, а начин да дадем всичко, което можем и знаем в полза „рода болгарского. За разлика от останалите формации, ние в Коалиция „ЗАЕДНО” се обединяваме около реалните проблеми на хората. Те са различни по страната. Но се открояват общите – инфлация/обедняване; битовата престъпност; корупцията; здравеопазването; образованието и културата; инфраструктура. На тази основа предизборната програма на Коалиция „ЗАЕДНО” се гради около три стълба: 1. Икономическа и правна сигурност.; 2. Здравеопазване и социално дело и 3. Образование и култура. Като основни приоритети открояваме следнте:
- справяне с битовата престъпност;
- ефективна превенция и борба с корупцията;
- реформата на правосъдната система;
- здравеопазването;
- социалната политика;
- образованието;
- силната местна власт;
- опазване на околната среда.
И ще се повторя, за разлика от останалите формации, които само поставят проблемите, ние от Коалиция „ЗАЕДНО” сме разработили конкретни решения по всички приоритети, които ще намерите на изборния сайт на коалицията. Това не е случайно защото ние от коалицията влизаме в политиката с желанието да поставим началото на една кауза за обединение на лица с професионализъм и експертност, които могат да решават проблеми и ефективно да управляват тяхното преодоляване.
- Г-н Дунчев, да продължим с най-актуалното – инфлация, цени и естествено обедняване на болшинството хора. Каква е позицията на коалиция „ЗАЕДНО”?
- Инфлацията у нас колкото е привнесена от външни обстоятелства – война, рецесия.., два пъти по толкова си е чисто българско явление. Либерализирането на пазара на електроенергия без да се отчете ограничеността по обем и номенклатура и неподготвеността на българския пазар за това, доведе до субективно и спекулативно огромно - в пъти увеличение на електроениргията. Това отвори „кутията на Пандора” за лавинообразно поскъпване на цените във всички сфери и особено на хранителните продукти.
Предлагаме незабавни, непосредствени ограничителни регулаторни мерки. С решения на Народното събрание да се определят временни правила и норми за ограничаване на цените. Предлагаме планиране и на дългосрочни мерки и инвестиране публичните финансови ресурси за развитие и укрепване на реалната икономика и нейния устойчив растеж. Общата посока на икономическата политика ще бъде поетапно спиране обедняването на домакинствата, чрез създаване на условия за догонващ икономически растеж и постигане на средните за ЕС доходи.
- Като заговорихме за икономика в какви направления виждате нейното развитие?
Мерките и средствата са разписани в програмните документи на коалиция „ЗАЕДНО”, но ако за Вашите читатели представлява интерес бих могъл да щтрихирам част от основните параметри като например в селскто стопанство:
Възраждане на селскостопанското производство главно във фамилни и кооперативни форми за екологични продукти без ГМО и прекомерната употреба на антибиотици, пестициди и изкуствени торове – стимулирани от държавата с цел за 4 – 5 години постигане 100% задоволяване на хранителната верига в България със собствено производство и последващ износ;
Национална програма за бързо съживяване на земеделието, с фокус върху производството на плодове и зеленчуци, на екологично чисти хранителни продукти, технически и други интензивни култури, в лозарството и в животновъдството.
Създаване на Държавен Инвестиционен фонд за земеделие и Държавно-кооперативна Банка за кредитиране на фамилнни и кооператвни земеделски(фермерски) стопанства с минимални лихви и стимулиращ гратисен период;
Значимо ограничаване на селскостопанското производство, ориентирано към крупни индустриални и/или латифундистки форми, които увреждат както екосистемата, така и биологичното разнообразие с прекомерната употреба на антибиотици, пестициди и изкуствени торове;
Неотменима забрана за продажбата на българска земя на чужденци, с изключение на земята на жилищни и вилни имоти;
Регулиране на производството на зърно, слънчоглед и други технически култури така, че тяхната продукция да се преработва в България от български предприятия;
Разпределение на земеделските фондове на ЕС и държавните субсидии, при което по-голяма подкрепа да получават малките стопанства, местното производство и създаването на локални аграрни системи, за екологично чиста, здравословна продукция и храни;
Специално внимание на пчеларството и пчелите, които играят решаваща роля в производството на храните от растителен произход. Една трета от храните, които човечеството консумира пряко зависи от тяхната работа в качеството им на основни опрашители в периода на цъфтеж;
България – зона, свободна от ГМО. Забрана на производството и предлагането в хранителната система на генно модифицираните храни, посевни и посадъчни материали, фуражи и добавки в животновъдството, птицевъдството и рибарството;
-Бихте ли споделили основните идеи в сферата на образаванието?
Гарантиран от държавата достъп до образование, включително и висше, който да не зависи от джоба на родителите.Равнопоставено развитие на двете основни функции – образователна и възпитателна.
Образование за нуждите на развитието на икономиката, социалната сфера и възхода на България, а не за емигрантски износ.
Държавната субсидия само на държавните учебни заведения. Частните изцяло на самоиздръжка.
- А какви са приоритетите Ви в здравеопазването ?
- Здравеопазване, което е социална функция на държавата, а не е търговска дейност. Здравето не е стока, а право на човека! Държавата трябва да го осигури безплатно за всички свои граждани в система от държавни болници, поликлиники, звена за спешна помощ, профилакториуми и санаториуми, бюджетно финансирани.В предизборната програма на Коалиция „ЗАЕДНО”са откроени и седем основни проблема, по които експертите разработват и предлагат решения, включително и законодателни.
- Какво означава за Вас силна местна власт?
- Преминаване от централизация към децентрализация, от управление от горе надолу към управление отдолу нагоре. Засилване на контрола при предоставяне на средства от държавата на общините и кметствата. Доразвиване на чл. 141, ал. 5 от Конституцията за подпомагане нормалната дейност на общините от държавата.
Фискална децентрализация, чрез ефективно изразходване на ресурсите и съответствие между количеството, качеството и вида на публично доставяните услуги. Това води до осъществяване на местна автономия, а именно финансова самостоятелност на местните власти в условията на децентрализирани публични финанси.
Успоредно с това ще изградим механизми за контрол от страна на по-високите нива на контрол в държавата и както и от страна на гражданите, за да се гарантира обективността му.
-Г-н Дунчев, последно изречение за финал?
- Гласувайте за Коалиция „Заедно” с бюлетина № 8
Пресцентър на коалиция “Заедно”
Купуването и продаването на гласове е престъпление!