Шумен  6 °CПон, 25- ти Ноември
USD  1.87844 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Дирекцията на ПП „Шуменско плато“ отбеляза 44 години от обявяването на платото за защитената територия

Дирекцията на ПП „Шуменско плато“ отбеляза 44 години от обявяването на платото за защитената територия Източник: ДПП Шуменско плато

Област

Дирекцията на ПП „Шуменско плато“ отбеляза 44 години от обявяването на платото за защитената територия. На тържеството присъства зам. изп. директор на ИАГ инж. Анна Петракиева, представители на държавни и общински институции, природни паркове, неправителствени организаци, Шуменският университет, училища и приятели на парка.
Празникът откриха малчуганите от ДГ „Пчелица“ с танц и игра с публиката. 
„През тези години е направено много за туристическите маршрути и за поддържане на биоразнообразието. С гордост можем да кажем, че и изминалата 2023 г. беше изключително успешна за нас“, отбеляза директорът инж. Красимир Христов. Той посочи, че е продължена работата по мащабното подновяване на туристическа инфраструктура и създаване на нова, организират се множество събития за обществеността и образователни инициативи. Инж. Христов благодари на всички, които са спомогнали за осъществяване на дейностите и опазването на природния парк. „С болка отбелязвам, че вандалските прояви продължават. Не спира и изхвърлянето на отпадъци, което налага всички горски структури в региона да предприемат множество акции за почистване“, каза още инж. Христов и призова за опазване на зеленото богатство на Шумен.
По повод рождения ден беше представено най-новото издание на Дирекцията – книжката „Подземните чудеса на шуменското плато“.
Тя е създадена по проект, одобрен от общинският фонд „Култура“ към Община Шумен като основната идея е да бъде събрана и обобщена натрупаната през годините информация за пещерите и понорите, с които платото изобилства. По изданието работи целия екип на Парка, а идеята е на специалистът Милен Маринов. Дизайнът и оформлението е на фирма 3СМ – Шумен.
Изданието е необходимо за да могат посетителите да оценят уникалността неживата природа. Без да има претенции за научен труд, в книжката са обобщени са издания и проучвания, с които Паркът разполага. Използвани са материали, издирени в Държавен архив – Шумен, както и публикации в местни и национални периодични издания.
„Вярваме, че ще продължите да работите все така успешно“, заяви в поздравителното си слово инж. Анна Петракиева.
Екипът на дирекцията беше поздравен от присъстващите, а скаутите от куб „Креслив орел“ представиха какво са научили от заниманията си в Парка.
Инфо Шумен 
 
 


Прочетете също
Top