Десислава Иванова, председател на Шуменската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите.
Г-жо Иванова, какво е личното Ви мнение за предложените от здравния министър ограничителни мерки, изхождайки от Вашия опит от случилото се през пролетта?
- През пролетта сякаш беше много по-лесно, защото предстоеше лятото. Нямаше толкова много болни, нямаше и толкова страх у хората. Сега положението от гледна точка на клиенти е по-тежко. Ние сме с първите ограничителни мерки от 1 ноември по отношение на работно време и други. Ние буквално сме се самозатворили. Говорих с колеги, които са затворили пицарията си, защото не виждат смисъл.
Проблемът става двояк. В малките градове заведенията буквално се затвориха сами, защото хората са изплашени и няма клиенти. Например в моя ресторант вчера за цял ден е имало 10 посетители за работно време от 11.00 ч. до 22.00 ч. Чувам, че има колеги, които злоупотребяват, за което, меко казано, съм бясна. През миналата седмица, когато беше взето решение да се затворят заведенията в областта, изпратихме писмо до областния управител с молба, който не спазва мерките да бъде затворен за 14 дни. Защото сега едни страдат за сметка на други.
Ситуацията е много неясна. Притеснена съм за персонала си, защото не знам какво да го правя. Не знам дали да работя за доставки по къщите или изобщо да затворя. Най-големите проблеми са персонала и консумативите. Редно е, ако бъдат въведени ограничителните мерки, да получим някакви компенсации.
Стигнаха ли до Вас широко прокламираните през пролетта мерки за подпомагане на бизнеса от рода на 60/40? Бяхте ли компенсирани по някакъв начин за претърпените загуби при първото затваряне?
- Когато бизнесът ти изобщо не работи, когато не акумулира пари, мярката 60/40 не е ефективна. За бизнеси, които работят и имат оборот, макар и намален спрямо миналата година, мярката е чудесна. Но при заведенията и хотелите, които не работят - какво да се случи? Нямаме оборотни пари, с които да платим нашата част.
За мен най-адекватно в Европа реагира държавата в Германия. Там затвориха преди няколко седмици. Собствениците на заведенията, които затвориха, получиха компенсация от 75 или 80 % от миналогодишния им оборот и сами решиха как да разпределят тези средства. Дали да запазят персонала си, или да го освободят. Дали да платят консумативите си. Защото освен заплати, трябва да се плащат и ток, вода, телефони, застраховки и др. Какво да правят семействата, които нямат друг бизнес?
В малките градове затварянето на заведения от собствениците им започна преди около месец. В големите градове ситуацията е друга. Заведенията там, макар и с намален капацитет, продължават да работят много добре. В Шумен стагнацията стана страшна изведнъж. Още повече като се има предвид и проблемът с нашата болница. И съм сигурна, че и в други малки градове ситуацията е същата. Още повече, че шуменецът има друга култура на посещение на заведения от жителите на по-големите градове. Много хора се насочиха и към селски туризъм. Градът е малък и хората се сепнаха. В Шумен няма как заведенията да са огнища на зараза, защото няма толкова много хора. За разлика от големите хранителни вериги. Не съм чула в шуменски ресторант да няма средства за дезинфекция, да не се почистват повърхности и подове. Докато на други места нито се спазва дистанция, нито се извършва контрол на входа, нито се следи за носене на маски. Разликата между пролетта и сега е, че тогава имаше такъв контрол в големите търговски вериги, а сега не е така. Шумен е малък град, а страхът е голям.
Няма контрол на мерките, които се предписват. И новите ограничения са заради това, че не може да се следи спазването на старите. Ако в Шумен затворят две заведения за неспазване на мерките, останалите ще се замислят. Но заради физическата невъзможност за контрол, се налагат нови мерки. Повече институции трябваше да се включат в контрола на мерките, нашата организация също може да помага. И там където се констатира нарушение, се затваря.
От това, което чувам, не ми е ясно защо се затварят само част от заведенията и предприятията. Защо не се затворят големите предприятия? Мисля, че огнищата на болестта там са по-големи, отколкото в ресторантите и заведенията. Училищата трябваше да бъдат затворени много по-рано.
Ще предприемете ли някакви мерки, ако на заведенията се остави само възможността да доставят храна?
- Сдруженията на заведенията вече сме изпратили писмо до премиера със 6 основни искания. Предстои да видим какво ще се случи на преговорите в София.
Най-лесният вариант е да се затворят заведенията.
Инфо Шумен