Шумен  17 °CНеделя, 5- ти Май
USD  1.82822 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Завърши Международния турнир по ускорен шах и блиц "Опен Шумен"

Завърши Международния турнир по ускорен шах и блиц "Опен Шумен" Източник: СКШ Шумен

Шумен

Гросмайстор Радослав Димитров завоювa първо място в Международния турнир по ускорен шахмат в Шумен. Той спечели 9 точки. С такъв резултат е и заелият втората позиция гросмайстор Григор Григоров, който инкасира 1 загуба, 2 ремита и 8 победи в състезанието. Димитров записа 7 победи и 4 ремита. Допълнителните показатели отредиха първото място за Радослав Димитров. Заедно с купа за победата в турнира той получи и 3000 лева парична премия.
Третата позиция с 8,5 точки зае гросмайстор Момчил Николов. Със същия актив завършиха още заелите от четвърто до седмо място Веселин Пантев, Лъчезар Йорданов, Красимир Стефанов и Цветан Стоянов.
Тридневният турнир, организиран от Спортния клуб по шахмат "Шумен", се игра в 11 кръга по швейцарската система, на контрола 15 минути + 10 секунди добавени на ход. Включиха се над 200 шахматисти от редица страни. Над десет бяха гросмайсторите, участвали в съревнованието в зала "Арена Шумен".
Връчени бяха награди на класираните на първите 15 места, както и редица допълнителни призове. Наградата за най-предно класиран шахматист над 60 г. спечели гросмайстор Маргарита Войска. Никола Кънов спечели приза за играч под 16 години. Давид-Александру Харабор е най-предно класираният в турнира шахматист под 14 години. Александър Атанасов е с награда за състезател под 12 години. За играч под 10 години наградата е за Борислав Желязков. Гросмайстор Ива Виденова-Куляшевич получи наградата за най-предно класирана шахматистка. Радостин Рафаилов спечели наградата за състезател с под 2000 ЕЛО. Мартин Стойчев получи приза за играч с под 1500 ЕЛО. Велин Симеонов взе награда за най-предно класирал се шахматист без ЕЛО в турнира. Наградният фонд на турнира беше рекорден за България, в размер на 20 000 лева.