Шумен  2 °CНеделя, 24- ти Ноември
USD  1.87844 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Вредители причиняват съхненето на черния бор на Шуменското плато

Вредители причиняват съхненето на черния бор на Шуменското плато

Шумен

Вредители причиняват съхненето на черния бор на територията на ПП „Шуменско плато”, са установили експерти от Лесозащитната станция във Варна и Регионалната дирекция по горите в Шумен след обход на засегнатите площи. Това информираха от Североизточното държавно предприятие (СИДП).
В цялата страна, при изкуствено създадените през миналия век иглолистни горски насаждения от бял и черен бор, се наблюдава съхнене. Основните причини за това са нетипичното за вида месторастене при част от културите (изкуствено създадена гора), продължителните засушавания и по-високите температури през последните години, които водят до чувствително намаляване на атмосферната влажност и водните запаси в почвата и от тамдо разпространението на  вредители. Според директорът на РДГ-Шумен инж. Емил Гелов промяната в климата води до отслабване на боровите култури и от там до появата на множество патогени и насекоми, които унищожават дърветата.
При обследването на засегнатите борове над Шумен се виждат малки черни точки (пикнидии) по клонките и шишарките, пожълтели и изсъхнали иглици, както и наличие на смолни капчици по зелените леторасли, което е характерно за гъбата Diplodiapinea. Заболяването причинява изсъхване на иглиците през юни и опадването им. Инфектирането на кората  води до суховършия и загиване на цялото дърво, а при по-силно развитие и загиване на цели насаждения.
Още един вредител са открили експертите от ЛЗС-Варна в боровата гора – Leucaspispini (Щитоносна въшка). Ларвите и възрастните женски се заселват по вътрешната страна на иглиците, смучат сок от основата им, което води до пожълтяването и опадването им.
Лесовъдите от РДГ-Шумен и СИДП наблюдават съхненето от миналата година. Направено е предписание към Държавното горско стопанство в Шумен да се заложат пробни площи, в които да се следи състоянието на бора. Редовно ще се извършва и мониторинг от страна на лесовъдите от РДГ-Шумен, като според инж. Гелов към момента процесите се развиват бавно, а състоянието на културите се наблюдава.
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top