Шумен  12 °CЧетв, 2- ри Май
USD  1.82481 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Вежди Рашидов: Монументът "Създатели на българската държава" - мощен, със съвременно мислене

Вежди Рашидов: Монументът "Създатели на българската държава" - мощен, със съвременно мислене Източник: Снимка: infoshumen.info

Шумен

40 години след откриването на най-големия паметник в България и най-голям на Балканския полуостров с мозайки на открито „Създатели на българската държава”край Шумен  продължават да са противоречиви  оценките за естетическите му качества. Паметникът, както е известен сред местните хора , се смята за най-внушителният представител на монументалното изкуство от епохата на социализма, според становище на Министерството на културата.
Мемориалът пресъздава важни моменти от българската история от VII  до Х век и е посветен на  националните чествания за 1300 годишнината от създаването на Българската държава /681 г./. Акцент в композицията е скулптура на гранитен лъв с тегло 1000 тона, символ на сила и стремеж към свобода.  Паметникът е дело  на скулптора Крум Дамянов, вече академик, и авторски колектив.
В мразовития ноемврийски ден през далечната 81 година лентата прерязва бившият първи в държавата Тодор Живков. Десетилетия след това все още се говори, че идеолог за изграждането на мемориала е дъщеря му Людмила Живкова,министър на културата. Мистериозна смърт и попречи да види реализираната си мечта. За строителството тогавашната общинска управа организира бригади, в които участват работниците и служителите във всички предприятия в града. „Имаше материални санкции, намаляване на заплата, ако някой откаже да се включи „, спомня си счетоводителка днес.

Редица скулптури в архитектурния ансамбъл изобразяват владетелите на Първата  българска държава. Не един и двама от анкетираните жители на Шумен обаче ги сравняват с популярни герои от Трансформърс.   Други определят  фигурите на владетелите като „доста страховити и плашещи туристите от България и чужбина”.
 „Естетическите възгледи на хората са различни, както и понятието за красота.  Напълно нормално е всеки да погледне от свой, собствен ъгъл  фигурите. И да не ги одобри. А  критикува за недоброто излъчване. По важно е какво казват след 40 години съществуване специалистите”, заяви  за „Инфо Шумен” Светлана Джанкова, старши екскурзовод към Мемориалния комплекс и бивш директор на Паметника. Тя уточнява, че за специалистите мемориалът има своето значимо място в живота на града и държавата.
Мнението й обаче не споделят потърсени за коментар  хора на изкуството и перото в Десетия град Шумен.
„Паметникът е бетонно страшилище, което един ден  времето ще събори. Ако пренесените тук от първите български столици  Плиска и Велики Преслав каменни блокове  могат да издържат, то едва ли бетонът има този срок на годност. Дай Боже, след 100 години да не тръгне към града”, смятат видни  интелектуалци. Визирайки разпореждането на Министерския съвет от 1977 г. за изграждането на мемориалния комплекс , според анкетираните, чрез строителството на „мастодонта се демонстрира „комунистическа грандоманщина”. Мотивите да мислят така –монументът е дълъг 140 м, висок е 70 м. За изграждането му са изкопани 2300 куб.м земна маса, 2400 т арматурно желязо и е използван 10 млн. куб.м бетон.
„Този паметник означава много за града и България. Повод за гордост са изобразените първите владетели на държавата „, казва Иван Петров. Приятелят му е съгласен донякъде с него, но има  по различно мнение. „Изпълнението на фигурите на българските пълководци напомня повече за Трансформърс”.
„Това е субективно мнение, с което не мога да се съглася. Монументът   действително е огромен и прекрасен, напълно в синхрон с критериите на времето за величие и мощ. Образец на монументалното изкуство”, контрира художникът –скулптор Валери Желязков. Естетиката в  скулптурата ,композицията са тема на съвсем друг, доста дълъг разговор,смята той.
Шуменка разбрала от социалните мрежи, че световноизвестни личности възнамерявали да дойдат в България, в Шумен, за да видят Паметника. Веднага след пандемията. И това е тяхната мечта да си направят селфи на внушителното бетонно съоръжение.
„Аз съм участвал в градежа на монумента. От наливането на основите до завършването. Емоцията беше невероятна , неповторимо изживяване бе да участваш в тези процеси”, казва един от стотиците строители на обекта  Петър Саздов.
„От години съм безработен. Питам се как ще оцелея в това трудно време , мисълта ми е за хляба и никак не ми е до  Паметника „Създатели на българската държава”, категоричен бе около 55 годишен мъж.
Във внушителния архитектурно скулптурен ансамбъл се откроява основателят на държавата хан Аспарух. Той е забил в земята нож , а до него са изписани думите: „Тук ще бъде България, под това небе, на тази земя”. Следват скулптурите на дипломата, Тервел, законодателят Крум и строителят Омуртаг. Около тях са изписани откъси от стари византийски хроники.
Остават заветните думи на Омуртаг:” Човек и добре да живее, умира и друг се ражда”.
Леко приведен от трона си е Покръстителят на българите княз Борис Първи. Неговият призив е да бъдем единни.
Централно място творците са отделили за цар Симеон по време на чието управление България се превръща в една от най-великите европейски държави. Царят е представен с високо вдигната лява ръка, символизираща власт.
На специално пано е изобразено приемането на християнството. Огромно пространство е отделено за създателите на българската писменост – светите братя Кирил и Методий.
Тук се намира най-голямата мозайка-триптих на открито в Европа и пресъздава идеята за създаването, развитието и възхода на страната.
„Като творба в ранния социализъм  паметникът е една работа от модерни, съвременни подходи към представянето на историята с много голяма мощ и сила. Шуменци имат основание да се гордеят, а най-важното е да го поддържат с уважение към миналото”, заяви за „Инфо Шумен” Вежди Рашидов, бивш министър на културата.
Един от най-изявените български творци  не бе изненадан, че едва миналата година комплексът е получил статут на обект с национално значение . Така се дава възможност на общинската администрация да кандидатства за средства от европейски и национални програми, за да се поддържа монументът.

„В България много неща са много странни. Послеслов”, обобщи той.
 Според друг местен творец, автор на десетки  монументи в страната и чужбина, Бехчет Данаджъ, паметникът все още не е добре разбран, но изпреварва времето с поне 60 години. Невероятна и силна творба, пластично много майсторски решена”, е неговото виждане.
2 милиона и 300 хиляди туристи от страната и чужбина са разгледали мемориалния комплекс през годините, съобщиха екскурзоводи. В първите години  след откриването тук идват най-много туристи от Русия и Франция. В периода 2004- 2012 пристигат гости от Израел. Незнайно защо дипломати обаче предупреждават ръководството:”Тук е разграден двор”. Статистиката показва висок процент на гостите от Турция. По време на пандемията румънците са основните посетители, уточнява Светлана Джанкова.
„Не е особено красиво, но имаме посетители които не си плащат такса”, констатира тя  доста разочарована. Горда е, че чуждестранни попизпълнители идват, за да заснемат клипове. А това е индикация, че Паметникът се възприема и от чужденци добре.
Галина Ганева
 
 


Прочетете също
Top