Шумен  15 °CСъбота, 4- ти Май
USD  1.82822 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

ТФ „Нова българска драма” отразява много точно цялостната картина на българския театър

ТФ „Нова българска драма” отразява много точно цялостната картина на българския театър Източник: ДКТ "В.Друмев"

Култура

 „Фестивалът е много сериозен, подходящ и необходим, за да могат хората да се огледат,  да се види на къде вървим. И ние като жури ще се опитаме да отделим нещата, които считаме ценни, полезни и заслужаващи подкрепа за целия български театър.”, каза пред журналисти режисьора проф. Пламен Марков, председател на журито на ТФ „Нова българска драма. „Фестивалът отразява реалността на българския театър. Наградите са за много ярки постижения и за някаква посока, която е важно да бъде подкрепена. Може да има много добро ниво, но ако няма постижение или посока, която да ни се струва полезна и интересна може и да не се даде наградата в някоя категория и това не означава, че всички тези неща са слаби.”, допълни проф. Марков, и отчете, че не навсякъде е била схваната разликата между гражданска позиция и публицистика. „Теътърът е по-деликатна сфера и там пряката пропаганда и пряката агитация и защитата на определени, вероятно искрени граждански позиции, ако не бъде умерена нормата, рискуваме да влезем в спекулативен тип театър. Така, както има един прекрасен жанр комедия, но тя може да бъде и спекулативна комедия, която е предназначена за още едно хилене, за още един един смях. Тук имаше такава тенденция, която аз очаквах, че ще заглъхне, но явно с появата на бурините обществени страсти, се появава отново.”
Своите благодарности и поздравления към публиката и организаторите на ТФ „Нова българска драма изказа и театроведа проф. Камелия Николова. „Много е важно да се поддържа създаването на нови драматургични текстове и да се прави преглед на начина, по който българската пиеса, българската драма присъства на сцената. Отчитам високо ниво на фестивала и той е важно събитие за съвременния български театър.  Прави ми впечатление в програмата едно активно участие на млади режисьои, на млади драматурзи, на хора, които опитват в различни форми да работя върху нови драматургични тесксотве. Това е безспорно качество на фестивалната програма. Ние видяхме един калейдоскоп от разнообразни представелния. Другият акцент в програмата са новите пиеси – много добро средно ниво на текстовете, което винаги е добър знак, че има раздвижване и добро състояние на драмата. Точно мейнстрийма е много важно нещо. Друг е въпросът дали от това средно ниво има нещо, което прави силно впечатление, или силно отстъпва от него, но мен винаги ме радва, когато имаме достатъчно текстове, които са добре направени.”, коментира проф. Николова. За пиесите, селекционирани в направление „Преглед на спектакли” обобщи: „Най-общо казано ми направи впечатление активната позиция на хората, които пишат тези текстове – те са върху важни теми и проблеми, които ни интересуват. Българската драматургия през последните години беше много по-интимно, насочена към малки истории и малък кръг от хора около автора. Това беше тенденция, докато сега виждаме едно занимание с важни теми, които интересуват повече хора. Виждаме едно добро издание на фестивала.”
Актрисата Янина Кашева , която за първи път журира на шуменския фестивал коментира изключителното отношение на шуменската публика, която очаква и следи фестивала, както и тихата и всеотдана организация на всеки ден. „Българският театър, въпреки последните тежки години – пандемията, която се отрази на всяка една дйност, особено на сценичните изкуства -  това скъсване на връзката с публика не се отрази добре. Въпреки това, театърът е устойчив и упорит. Видях чудесни неща, много хубави и вдъхновяващи.” По думите й в пиесите авторите са стеснили участващите герои, с малки изключения до четирима души и изследванията се въртят около това - кой съм аз. Центрират се в къщата в дома и там търсят отговори на въпроси, които са общочовешки, свързани със смисъла.
Доц  д-р Евгения Иванова коментира, че иска да гледа повече представления за младите и пиеси, написани за младите хора: „Иска ми се те да влязат в театъра, да усетят тази магия на театъра, да имат поведението на зрители. В пиесите, които четохме, авторите са обърнати към себе си, към собствената си личност, но трябва да бъдат обърнати и към съвременния човек. За да усетим реалния живот на сцената, трябва да имаме спектакли с такава насоченост.”
Проф. Светослав Кокалов допълни проф. Николова, че въпреки че тематиката и мейнстрийма в драматургията и рамката на темите се е разширила, все пак тази интимност и камерност се е съхранила чрез средата и пространството.”Виждаме много различни подходи, въпреки че те са силно ограничени, предполагам от финансови неудобства. Видях неща, които почти без нищо имаха визуална стойност и такива, които се ограничават в някаква рамка.” Проф. Николова обощи: „Факт е, че след тези две години пандемия, театърът не е същият и начинът, по който театърът се архивира – вече е необходимо  много качествено дигитално съхранено произведение, и начинът, по който мултимедията присъства в предстнавленията. Вече мултимедията не е панацея. Имаше мнение, че като се сложи мултимедия в един спектакъл, той става много модерен, много съвременен, но се оказа, че всъщност е много важно твоята концепция да е интересна, твоето мислине да е такова, и мултимедията не те спасява.”
Богдана Костуркова, селекционер в направление „Авторски прочит”, която пристъства на представянето на пиесите коментира, че осемте текста са на едно много добро ниво. „Мотивацията ми да са осем, а не четири е, защото смисълът на този конкурс е да бъдат подкрепени хората, които освен идеи, имат и някакъв опит, и обичат да го обличат в прилична форма. Защото си давам сметка, че за да започне да пише добре един автор,  трябва да има подкрепата на театъра, трябва да има публичност, да има възможност да покаже творението си. И ако то е несъвршено, средствата на театър, обсъждането с хора, които могат и знаят как се прави театър, могат да го подкрепят. В този смисъл, за мен, конкурсът в драматургичната си форма е подкрепа, окуражаване на творци, които са показцали една степен можене, която трябва да бъде подкрепена. Разбира се, един текст сам по себе си не може да бъде оценяван, защото, когато е драматургия, неговите качества се надграждат, когато стъпи на театрална сцена. Надявам се след вчерашния  прочит, част от тези пиеси, по начин,а по който бяха видяни от актоьорете от шуменския театър, могат да бъдат представени по сцени. Даже някои от тях вдъхвониха трупата на шуменския театър. Надявам се, че догодина ще има, ако не повече, то по-готови автори да се запознаят със законите на театъра и драмописането. Чувството, че имаш къде да провериш постигнатото от теб е много важно за автора.”
„Не мога да не искажа задоволството си от това, че фестивалът с тазгодишното си издание се завръща към своя нормален формат, за разлика от предходните две години - с двете основни направления и сбогата съпътстващата програма, която в различни аспекти допълва  картината на всичко, свързано с българската драматургия.”, коментира Дияна Христова председател на УС на Сдружение „Нова българска драма”. „Благодаря на всички, замесени в това издание – колегите от театрите, които проявиха интерес, авторите, които изпратиха своите текстове, журито, което всеотдайно и непретенциозно присъства по време на целия фестивал. Благодарности за подкрепата от Министерство на културата, Община Шумен, Съюз на артистите в България. На фирмите „Теси”, „Алкомет” и „Херти”, които през годините със своята подкрепа правят този феситвал, на шуменската публика, която през май очаква това събитие и на екипа на театъра, който, без това да бъде натрапчиво, върши своята работа.”
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top