Паметната дата в българската история - Денят на Съединението, 6 септември 1885 г., събра шуменци пред паметника на загиналите във войните на площад "Кристал" днес. Тържествено честване на 134 години от обединението на Княжество България и Източна Румелия беше организирано от Община Шумен и Командването на шуменския военен гарнизон.
Церемонията уважиха кметът Любомир Христов, депутатите Димитър Александров, д-р Румен Генов, Иван Иванов, д-р Нигяр Джафер, представители на общинската и областната администрация, общински съветници, политически, просветни, обществени организации и много граждани, дошли с децата си.
Бяха положени венци и цветя в знак на признателност. Зам.деканът на военния факултет в Шумен подп.Цоню Цонев поздрави присъстващите с празника и отбеляза в словото си, че "има дати, които остават в историята не само заради важните събития, случили се на тях, но и заради значимите поуки за бъдещите поколения".
Датата 6 септември 1885 г. е такава и тя дава ценни поуки не само на поколения българи, а и на държавите, които със своята военна и политическа мощ определят световният ход на историческото развитие. "Поуката е, че колкото и да се могъщи тези велики сили, мощта им не е достатъчна да сломи обединения от справедлива кауза дух на българския народ", посочи подп. Цонев. Последвалите събития показват, че на тази земя няма по-голяма сила от волята и желанието на цял един народ. Чудесата от героизъм, стоицизъм и жертвоготовност в името на родината, показани от българските воини и до днес остават светъл пример за поколенията.
Затова и днес се прекланяме, помним и почитаме стореното!
Още един център на тържества имаше в днешния ден - шуменци сведоха глави и пред паметната плоча в местността „Марашка кория“ в село Мараш.