С военен ритуал и церемония по полагане на венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните шуменци на площад „Кристал“ в Шумен тържествено беше отбелязана 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
„6 септември е звезден миг в съвременната българска история, той е символ на успех с непреходно значение за историческата съдба на народа ни - безстрашно отхвърляне на несправедливостта, наложена от Великите сили, разкъсала един народ с хилядолетна история и култура. Съединението е ярък пример за държавническа мъдрост и народно единство, в резултат на което България става икономически, политически и духовно по-силна. Нека сведем глави и почетем не само големите българи, вложили ум, воля и жертвоготовност в това свято дело, но и всички, допринесли за този безпрецедентен пример за всенароден подвиг”, каза в словото си полк. Калоян Илиев, зам.-декан на факултет „Артилерия, ПВО и КИС” към НВУ „Васил Левски”.
В знак на почит и признателност венци пред Паметника на загиналите във войните шуменци бяха поднесени от името на кмета на Шумен проф. Христо Христов, председателя на Общинския съвет Ася Аспарухова, областния управител Бейнур Ахмед, представители на държавни, просветни, обществени, военно-патриотични организации, политически партии.Цветя поднесоха и граждани, които присъстваха на празничната церемония.
Чествания бяха организирани и в местността „Марашка кория“, където преди 139 години, по време на военен полеви лагер на армията, княз Александър I Батенберг решава да оглави Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
В тържеството се включиха самодейци от читалището в с. Мараш, а 8-годишният Ростислав Георгиев и 10-годишната Анита Георгиева рецитираха патриотични стихотворения. Пред паметната плоча в историческата местност край с. Мараш бяха положени венци и цветя в знак на признателност към смелите водачи и дейци на Съединението.
Инфо Шумен