Търси Търси Социални мрежи facebook

"Шумен 61” с инфарктна победа, ще зимуват на върха

"Шумен 61” с инфарктна победа, ще зимуват на върха Източник: ХК Шумен 61

Шумен

Шампионът „Шумен 61” извоюва инфарктна, но много сладка победа в отложен мач от мъжкото хандбално първенство в елита. В супернаелектризиращо дерби в Бяла подопечните на треньорите Никола Карастоянов и Костадин Семерджиев сразиха основния си претендент за титлата „Локомотив” (ГО) с 29:28 (14:14) и ще зимуват на първото място в групата без допусната загуба, само с победи в играните 7 мача.
Специалистите с основание очакваха този сблъсък да е дербито на кръга и на полусезона въобще. Стана много здрав мач, на добро ниво за родния хандбал, с много обрати в резултата и с рекордните 17 изравнявания в резултата!
Двата тима се хвърлиха в битката мъжки още от първата секунда и интригата дишаше до последната сирена! Символичните домакини поведоха с 1:0, но бързакът Грозев след контра бързо възстанови равенството за 1:1. В момента пък, когато „Локо” поведе с 2 – 3 гола разлика, на вратата на шуменци се появи опитният Иван Иванов – Змея, и перфектните му намеси на няколко пъти буквално отказаха играчите на треньора Йордан Димитров.
До края на първата част ту единият тим повеждаше с 2 гола, ту другият, а срещата ще се запомни и с отличните изяви на вратарите – Иван Иванов и Ивайло Костов от шампионите, и Георги Маринов от „Локо”.
В интерес на истината, ако не бяха намесите на вратарите, резултатът щеше да бъде по-различен. Цифровото изражение в този двубой щеше да е по-различно, и ако символичните гости бяха завършили с попадения няколко от иначе добре организираните си постепенни атаки. Точно преди последния удар обаче нещо се объркваше, стрелбата бе неточна или пък стражът на „Локо” парираше ударите.
След почивката надлъгването продължи, като и в двата отбора видяхме добри взаимодействия и в защита, и в нападение. Характерът на играта бе такъв, че шуменци нямаха възможност за много контри, което пък е едно от силните им оръжия. Заслугата за крайния успех е на всички момчета от „Шумен 61”, но трябва да се отбележи силния мач на капитана Йордан Михайлов, който и в този сблъсък бе истински лидер на тима.
При 22:21 за „Локо” шампионите разиграха перфектно постепенно нападение, което завърши с т.нар. китайско: Грозев от крилото надлъга съперник, пусна висок пас пред вратата, а от въздуха Тансер Юсню ефектно засече и оплете топката в мрежата. Това бе бонус за публиката в залата и за телевизионните зрители.
През втората част доста ефективна се оказа атаката на „Шумен 61”, завършена с крилото Ефтимов, който бележеше без проблеми в типичен стил.
Драмата обаче стигна кулминацията си 20 секунди преди последната сирена, когато резултатът бе равен – 28:28, а топката бе във владение на шампионите. Двата тима бяха с по шестима играчи заради наказания и бе въпрос на психика кой кого ще надлъже. Символичните гости демонстрираха завидно здрави нерви, организираха си нападението правилно и буквално с последната сирена Бранимир Балчев заби победния 29-и гол.
Съставът на „Шумен 61”: Ивайло Костов, Иван Иванов, Бранимир Балчев - 6, Йордан Михайлов - 6, Николай Николов, Теодор Добрев, Кирил Савов - 3, Димитър Грозев - 6, Тансер Юсню - 2, Димитър Пламенов, Тедор Димитров, Стефан Ефтимов – 6, Мирослав Симеонов, Александър Димитров, Енгинджан Сали, Виктор Каников.
„Победихме изцяло с опит. Поздравявам момчетата за успеха! Първото полувреме бяхме доста разконцентрирани. Трябваше да водим поне 2 – 3 гола. Направихме глупави грешки, много подарени топки, което въобще не ми хареса. На полувремето с малко по-остри думи обясних на състезателите, че така няма как да победим. След почивката не ни стигна и малко въздух, и малко хъс, но съм изключително доволен от крилата. Данчо Михайлов направи много силен мач, вратарите играха добре. Мисля, че успяхме да победим изцяло с опит. Имаме много върху какво да работим. Ако трябва да съм честен, мислех си, че ще бием много по-лесно. Радвам се, че стана хубав мач за зрителите – интерен сблъсък, което е от полза за българския хандбал”, коментира веднага след дербито треньорът на шампионите Никола Карастоянов.
Той призна, че минути преди сирената, когато е взел таймаут, е надъхал момчетата, като им е казал, че, ако желаят да победят, нямат право на детински грешки.
„Капитанът Йордан Михайлов е добре, стъпа накриво, моментно не можеше да влезе. Митко Пламенов го използвахме само през последните 5 мин., когато Кирил Савов се контузи – травмата му е лека. Искаше ми се да направим по-силен мач. Предстои ни четвъртфинал в турнура за Купа България. Срещата с „Чардафон” е в „Арена Шумен” на 3 декември, събота от 17 ч. Ще преследваме задължителна победа. Сигурен съм, че нашите верни фенове отново ще ни подкрепят в залата”, обобщи  Никола Карастоянов.