И тази седмица основна тема беше водата. Или по-скоро липсата й. Водата в Шумен внезапно спря в сряда вечер и внезапно се появи в събота сутрин. Но докато пиша това в неделя не е сигурно, че пак няма да спре. Защото до отстранените 25 аварии се появиха 10 нови. Така магистралният водопровод от яз. „Тича” се превърна в модерен вариант на ламята от приказките. Хем за всяка отстранена авария се появяват по две нови, хем алчно гълта средства и труд. Предстои да видим дали няма да пресъхне отново и да изяде и нечия глава.
Докато нямахме вода обаче, правителството реши да създаде ВиК холдинг с 1 милиард лева капитал и го даде на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Уж за по-добро управление, но нали и досега всички решения в най-старото водно дружество у нас - шуменското, се вземаха пак от държавата в лицето на същото министерство. Премиерът Борисов често е обвиняван, че ползва управленски практики, научени от бай Тошо, но това с холдинга със сигурност не го е чул от него, защото такова уедряване нямаше дори и по онова време. И сега поредната мегаструктура ще лепи с тиксо пукащата се като шуменски водопровод стратегия за развитие на водния сектор. Много, много скъпо тиксо. Двойно по-скъпо от това, с което се „ремонтират” язовирите.
В очакване на планираното безводие седмицата започна с публичното обсъждане на бюджета на община Шумен за тази година. Като изключим няколко жители на Мадара, водени от кмета на селото, за пореден път обществото не присъства. Предвижда се общината да изхарчи 79 289 902 лв. Спрямо миналата година намалението е с близо 1 100 000 лв., а държавният дял достига цели 64.14 %. Намалените местни приходи значат по-малко местни политики. Но основният проблем е, че дискутираната от години децентрализация на общините се отдалечава още повече.
Кметът Любомир Христов и заместникът му Боян Тодоров дадоха специална пресконференция за завода за преработка на смет, който чужд инвеститор планира да построи до Регионалното депо. Двамата увериха, че боклукът няма да се гори, но им предстоят тежки срещи с жителите на кв. Дивдядово. А социалните мрежи вече се наводниха от „компетентни” мнения на лица, които нямат никаква представа от технологията, по която ще се третират отпадъците.
117.3 млн. евро са преките чуждестранни инвестиции в област Шумен през 2018 г., отчете статистиката. Спрямо предходната година се отбелязва ръст от 8.8 %, но въпреки това Шуменска област е чак 21-ва сред 28-те области в страната по този показател. Така до икономическото възраждане на региона остават още много отчети.
895 катастрофи са станали по пътищата на Шуменска област през 2019 г. Увеличението спрямо предходната година на инцидентите е със 146, на тежките произшествия с 48, на ранените със 74. Малка утеха е, че загиналите са с един по-малко - 17. Кървавите числа ясно показват, че създадената преди година Държавна агенция „Пътна безопасност” е преливала от пусто в празно. Но ние плащаме и тази жестока сметка.
Едно съобщение на полицията ме провокира да открия подрубрика „Топ идиот”. Тази седмица я печели 23-годишен жител на с. Средня, атакувал три дървета до пл. „Оборище” в Шумен в 6 ч. в сряда сутрин с 1,93 промила алкохол в кръвта. Лицето получило мозъчен хематом при каскадата, но явно уврежданията са от по-рано. Наличието на много алкохол компенсира липсата на Свидетелство за управление на моторно превозно средство, а автомобилът е със служебно прекратена регистрация и без застраховка „Гражданска отговорност”. Освен това лицето още два пъти - през 2014 г. и 2019 г., е хващано да шофира, като при втория път се блъска в дърво дори без алкохол в кръвта. Явно актовете не го стряскат и сега чакаме четвъртото му хващане зад волан и третата му катастрофа в дърво.
Практиката убийци на пътя да получават условни присъди продължи и тази седмица. 26-годишен румънец си призна вината за смъртта на свой близък при катастрофа на АМ „Хемус” и получи от ШОС присъда, аз бих казал помилване, от 1 година лишаване от свобода условно с 3 години изпитателен срок. Заради признанието делото е минало по съкратеното съдебно следствие, но навярно смекчаващото вината обстоятелство е, че инцидентът е станал при опит да се запази живота на безстопанствено куче. Но нали има държавна структура, която отговаря за това по магистралата да не се разхождат животни?
През седмицата започна и артилерийската подготовка за покачване на цените на редица стоки и услуги. Сред тях хляб, колбаси, билети за междуградски автобуси. Кога и с колко ще стане това, не е ясно, но няма да е много далеч и няма да е с много малко.
След всичко казано, има ли някой, който да се чуди защо поредна класация поставя България на 58-мо място от 73 страни в подреждане на най-добрите държави?
И наистина ли повече държава ще реши трупащите се проблеми, след като тя самата ги е създала??
Милен Маринов