Честита Баба Марта!
Маските в аптеките свършиха. Изчезнаха още преди да се появи опасният коронавирус. Тримата от Шумен, както и всички останали изследвани до сега у нас, се оказаха здрави. Поредната криза със заразен вирус трябва да накара и институции, и обикновени хора да преосмислят някои свои действия. Едните да бъдат по-гъвкави - не може в цялата държава да се внасят предпазни маски само от Китай. Другите да започнат да прилагат едно от най-сигурните средства срещу вируса - миенето на ръце. Добър (а в тези дни и животоспасяващ) навик, който преди време беше насаждан още от детската градина, но видимо забравен през последните години и от много (уж) възпитани големи.
Най-после инвеститорите в завода за преработка на отпадъци край Дивдядово се срещнаха с хората. Двете страни се видяха и не се разбраха. Едните бяха против, защото са … против. Другите не защитиха убедително инвестицията си и не разсеяха реалните страхове и съмнения на хората. Съмнения, трупани с години работа на институциите в полза на частен, а не на обществен интерес. Защото няма никаква гаранция, че записаните в закон мерки ще се изпълнят.
Някои твърдят, че екологичното ни законодателство е по-рестриктивно от това в редица развити страни. Но когато то се прилага от специално назначени за целта индивиди без скрупули и без познания, България се превърна в сметището не само на Европа.
Общинските съветници вкупом станаха кръстници на улица в Шумен. В нарушение и на правилата за именуване, утвърдени преди много години, и на собствения си правилник. С гордост те дадоха името на най-големия шуменски поет Иван Пейчев на някакъв сокак, който дори не знаят къде се намира. Добре, че Пейчев, който винаги е бягал от признанието на властимащите, не е жив. Неговите стихове ще се помнят дълго след като тези съветници бъдат забравени. Но решението е показателно за това как работи този Общински съвет. Щом за такъв, маловажен, според някои, въпрос са погазени писаните правила, винаги ще има съмнения как се решават важните въпроси.
Водата в Шумен този път спря само за няколко часа в нощта срещу вторник. В петък беше определен дневният ред на извънредното заседание на Общинския съвет, посветено на този най-болен проблем. Първо ще се слушат анализи, после ще има дебати. Поканени са представители на МРРБ, МОСВ и КЕВР, както и всички без един управители на „ВиК - Шумен” от последните 35 години. Не очаквам да се разбере точно кой е виновен за настоящото състояние на водопроводната система. Нито някакъв друг реален резултат, освен ако някой не донесе с джипка договора за нов довеждащ водопровод. Последното е малко вероятно, затова точно един месец по-рано ще предложа на съветниците да се запознаят с вървящата по интернет реклама за супер здраво водоустойчиво тиксо за тръби.
Още два щриха от седмицата.
Правителството отпусна първите 3 000 000 лв. за основно подновяване на опасния Градски стадион „Панайот Волов”. Ще се търсят още три пъти по толкова.
47-годишен жител на Нови пазар стана силен претендент за седмичната титла „Топ идиот”, след като по обед шофира автомобил без номера и с 2.73 промила алкохол в кръвта. Но на всеобщия фон, постижението му избледня.
След маските на привършване са и дезинфектаните. И не е ясно с какво някои ще измият ръцете си. В опит да излязат чисти, след като са пряко виновни за кражбите и разрухата, маскирани като преход. Преходът на бандитската приватизация, нарязаните за старо желязо заводи, изсечените до голо гори и унищожените (и бетонирани) дюни. На назначаването на некадърни, но верни на когото трябва скакалци на всички нива на държавната и общинска администрация. На разпад на ценностите, който ще бъде преодолян най-трудно.
Маските падат. И това, което се вижда и без коронавирус не е за гледане.
И за финал.
Простете, ако неволно съм обидил някого или неволно съм сбъркал нещо. Аз ще простя дори и на тези, които тенденциозно постъпваха некоректно с мен. Но само днес. Защото, ако бях толкова аристократичен, че да им простя завинаги, опасността да ме удари някой коронавирус щеше да се увеличи значително.
..
Послепис: Въпрос към здравните власти: След като коронавирусът се предава по въздуха и чрез допир, не трябва ли до преминаване на кризата да се спре продажбата на непакетирани хляб и хлебни изделия, приготвяни най-вече от пекарни в големите магазини? Рискът, според мен, те да станат приносители на вируса е много голям. За миенето на ръце вече стана дума, но вероятността някой да кихне близо до тях също не е малка.
М-р М. Маринов