Шумен  8 °CЧетв, 9- ти Януари
USD  1.89794 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Седмицата: Тука има, тука няма … директор на ВиК

Седмицата: Тука има, тука няма … директор на ВиК Източник: Снимка: infoshumen.info

Шумен

Отива си седмица, „плачеща” да бъде описана със стари и не толкова български поговорки.
„Направи добро, после го забрави и то ще се върне при теб с плод”. Навярно от такива мисли са се водели шуменецът Нанчо Попович и редица възрожденци, когато са поставяли основите на дарителството по нашите земи. По възстановена традиция Денят на дарителите беше отбелязан в Шумен, но не може да не направи впечатление, че даряват все едни и същи хора и фирми, а и, макар и бавно, намаляват с всяка година.

„Нова булка - нов късмет” в шуменска редакция 2019-та звучи „Нов управител на ВиК - стари проблеми”. Новата булка се казва Жанета Панайотова - досегашен главен счетоводител, която трябваше да свърши работата на тримата юнаци, които не успяха да „докарат” едни 120 млн. лева за пречиствателна станция за питейна вода и довеждащ водопровод от яз. „Тича”. Точно навреме обаче се разбра, че „Всяко чудо за три дни” се отнася и за този случай, след като Община Шумен атакува в съда новото назначение. Независимо от това развитие, парите може и да дойдат, но ако се използват както първите 120 млн. лева, които бяха усвоени по проектите ИСПА и „Воден цикъл 2”, по-добре да не идват. Защото след излетите милиони загубите на вода скочиха от 60 на над 80%, а цената на водата отиде в Космоса, та не ми се мисли след вторите 120 млн. къде ще са и загубите, и цената. Така преди да се изясни напълно, ситуацията с водата ще става още по-мътна. А както знаем, „Риба се лови най-лесно в мътна вода”. Ама защо все ние сме в ролята на шарани?

„Който се учи, той ще сполучи” и „Учи, мама, за да не работиш” са други две поговорки, намерили трайно място в живота ни. Над 1700 абсолвенти на Шуменския университет получиха дипломите си, независимо кое наставление са следвали. Със сигурност е по-добрe да си образован, отколкото неук, но това съвсем не е достатъчно условие за успех у нас през последните години. И това със сигурност ще изпрати много млади хора далеч от родните им места.

Паметник „Създатели на българската държава” остана на второ място в класацията за Годишните награди на Министерство на туризма. Изпревари го нещо, наречено със звучното чисто българско име „Хелена ризорт”, построено от вече покоен оръжеен търговец, а сега май се владее от подземен бос. Нищо друго не се сещам освен примиренческото „Тука е така”.

В някогашната столица на артилерията - Шумен, за 15-ти път беше отбелязан Денят на Св. Варвара – покровителка на артилеристите. Последователите на Бога на войната вече са толкова малко (дано не издавам военна тайна), че скоро няма да има на кого да се връчи почетното отличие, носещо името на великомъченицата. Те може и да нямат модерни оръдия (най-новите са на над 40 години), но за сметка на това имат нови парадни униформи - „Пременил се Илия, …”.

Дали мъдрият български народ ще измисли поговорки, които да разказват на следващите поколения в концентриран вид какво се е случвало по тези земи в края на XX век и началото XXI век?
Милен Маринов
 
 


Прочетете също
Top