В средата на седмицата стана това, което (не само) аз предвидих още на третия ден след трагедията в Хитрино. Че ще го отнесат машинистите. И го отнесоха. Единият 15 години, другият 10 години затвор. След 3 години, един месец и 11 дни дело, 40 тома досъдебното производство, 90 разпитани свидетели, 56 вещи лица, 42 съдебномедицински, 10 химически, 7 токсикологични, 4 технически, 3 съдебнопсихиатрични, по 2 компютърно-технически и криминалистически, и по 1 пожаротехническа и трасологична експертизи. И никой не посочи вината на собствениците на цистерната-убиец и на служителите, отговарящи за състоянието на подвижните състави и безопасността на релсовия път. И това, че у нас и богатите (хазартни босове) плачат, е малка утеха за двамата осъдени.
Ден по-късно бяха приети два изключително „сериозни” документа - Областна стратегия за подкрепа за личностно развитие за децата и учениците в област Шумен (2020-2021) и Програма за енергийна ефективност на област Шумен за периода 2020-2030 година. Ха, ха, ха. Стратегия за период от само две години. За всички калинки, бръмбари и други буболечки, накацали администрацията на национално, областно и общинско ниво обяснявам, че стратегията е нещо дългосрочно. А за да постигнат целите си, стратегиите трябва да бъдат изпълнени със съдържание, а не с копи/пействани кухи фрази от интернет и изречения, измислени докато се гледа в тавана. Но за това се искат (често дефицитни) ресурси - акъл, отговорност, пари. Програмата за енергийна ефективност на област Шумен се оказа първата в страната, съгласувана в изпълнение на поредния недомислен закон. Но се отнася само за областната администрация, която ще има 10 години да санира двете си сгради и да мисли върху използването на потенциала на възобновяемите енергийни източници.
Водата този път не спря цяла седмица, но не стана ясно дали „ВиК - Шумен” подготви поискания от кмета анализ. Той трябва да бъде изпратен в МС за обосновка на крайната необходимост от едни 10 млн. лв. за възстановяване на алтернативните водоизточници. Но е ясно, че никой няма да си направи труда да види кой загроби кладенците, от които Шумен пиеше вода до преди 30-ина години.
Депутатът от Шуменския избирателен район Емил Димитров-Ревизоро стана екологичен министър, на неговата банка в НС седна Деан Станчев, чието място в ОбС съвет зае Явор Якимов. Рокади заради водата в Перник, достигнали Шумен.
В края на седмицата Мая Манолова Дойде. Видя скелета на яз. „Тича” и терена край Дивдядово, на който ще бъде построен завода за преработка на отпадъци. А Победата нямаше да е толкова ефимерна, ако беше останала национален омбудсман.
Пълненето на язовира не зависи от хората, за разлика от изпразването му. При изправянето е обратното - всичко е в умовете и гръбнаците на хората.
Намалява водата в яз. „Тича”, намаляват и зимуващите птици - от 2658 през миналия януари до 1604 през този. Спад има и във видовото разнообразие - от 18 на 14 вида. Птиците може да са малко, но засега поне не умират сами.
Докато Върховният касационен съд потвърди осъдителната присъда на бившия управител на „Напоителни системи” и настоящ директор на Общинско предприятие „Общински жилища и имоти” инж. Юлиян Вълчев - 2 години лишаване от свобода с 3-годишен изпитателен срок, той отчете 417 544 лв. приходи от общинските паркинги в Шумен през 2019 г., с 90 000 лв. повече от предходната година.
316 (по-малко от 1 на ден) са регистрираните престъпления от Районното управление на полицията в Нови пазар. Броят им спрямо предходната година е намалял със 77, а процентът на разкриваемост се е увеличил с 8.4 и достига 55.7, рапортуваха от Областната дирекция на МВР.
Африканската чума по свинете не си е отивала, грипът идва, но и без коронавируси карантината наближава.
Милен Маринов