Шумен стана първи домакин в страната на конференция "Между Дунав и Черно море", част от тематична поредица „България – скритата арт дестинация“. Зам.министърът на туризма Ирена Георгиева откри днес дискусията с туроператори, хотелиери и музейни специалисти от Шумен, Силистра, Тутракан, Сандански, Мелник, Видин и Созопол. „Арт туризмът е още една възможност да се привличат туристи, да се показват не само културно-историческите забележителности, на които България е богата, но и всичко, което човекът създава - изкуството, галериите, певческото изкуство. Това привлича един висок клас туристи“, каза тя и обяви, че Министерство на туризма е планирало създаване на национален регистър на туристическите забележителности.
Георгиева припомни на аудиторията, че България е на трето място в Европа, след Гърция и Италия, по брой и разнообразие на откритите паметници на културата. Регистрирани са над 40 000, седем са признати за уникални обекти от световно значение и са в списъка на ЮНЕСКО. В страната ни има 33 археологически и 10 етнографски резервата, разкрити са около 1000 гробни съоръжения и тракийски съкровища. И много важно - в България има 160 действащи манастира. По думите на зам.министъра, обектите за религиозен туризъм все по-често присъстват в туристическите пакети. Поклонническият и религиозен турзъм е все по-търсен на основни за България пазари - руския и гръцкия.
В Шумен програмата на зам.министъра включваше и посещение на монумента "Създатели на българската държава". Попитана дали министерството ще съдейства той да придобие статут на паметник с национално значение, каквито постъпки е направила Община Шумен, Георгиева обясни, че това е в компетенциите на Министерство на културата. Пое обаче ангажимент Министерство на туризма да търси разговор с колегите си по темата.