Общината е възложила на фирма да проучи всички съшествуващи водоизточници в Шумен и да даде алтернатива за допълнителни водни ресурси на града, който в момента разчита единствено на язовир "Тича" за питейна вода. "Загрижени сме, нека експертите да дадат правилните решения, да не подхождаме импулсивно", заяви на пресконференция пред журналисти днес кметът Любомир Христов. Заместникът му по строителство инж. Боян Тодоров уточни, че договорът с фирмата, която и преди е работила на шуменска територия и е добре запозната, е сключен през май, а до 1,5 - 2 месеца ще бъде готова с анализ.
В заданието е включено проучване на старите 8 шахтови кладенци, които са в окаяно състояние, без кабели, някои са чужда собственост и възраждането им ще е трудно. Фирмата трябва да направи списък на всички работещи водоизточници към момента, да изготви воден баланс на водоснабдителната система на Шумен, да даде данни за загубите по мрежата, също и за авариите, данни за помпените станции, данни за нови сондажи. Включен е и проект за корекция на река "Камчия". И още нещо много важно - информация за собствените водоизточници на предприятията в града. Заради спада на нивото на язовир "Тича" и нуждата от икономии на потреблението, община Шумен драстично е намалили позването от водопреносната мрежа. Кметсвото разчита на собствени водоизточници.
В тази връзка кметът Христов призовава и фирмите в Шумен да възродят собствените кладенци и да ползват тях за промишлени нужди. Даде пример с новостроящия се хотел до зала "Арена", който е постъпил по този начин. Настоява всички бъдещи инвеститори да го правят. Паралелно с това проучване разградска фирма работи по "система Дунав" и включването първо на Шумен в нея като алтернатива на "Тича". Известно е, че държавата е готова да финансира с 1,5 млн.лв. завършването й. Освен Шумен, Нови пазар, Каспичан и Търговище ще има втори сигурен вариант. В четвъртък кметовете на тези общини отново се събират по темата.
Инфо Шумен