Шумен  8 °CСряда, 8- ми Януари
USD  1.90145 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Проф. Георги Колев: ШУ „Еп. Константин Преславски“ е достоен национален университет

Проф. Георги Колев: ШУ „Еп. Константин Преславски“ е достоен национален университет Източник: infoshumen.info

Шумен

Професор Георги Колев е ректор на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ от октомври 2015 г. На 25 октомври тази година бе преизбран от Общото събрание на висшето училище за нов 4-годишен управленски мандат.
Проф. Колев, дни преди студентския празник на 8 декември, как стои Шуменския университет към края на 2019 г.?
Преди всичко искам с настъпването на този хубав празник, какъвто е 8 декември, да поздравя всички студенти, преподавателите и служителите на университета. Действително 8 декември е празник, който всеки един, който го е празнувал поне веднъж, му остава хубав спомен. Колкото до университета - Да, започвам своя втори ректорски мандат. Действителнo стила на управление през последните четири години доказа своята състоятелност. Бяха едни тежки четири години, през които намаля с близо 40% броя на студентите, а това намалява и държавната субсидия и съответно собствените средства. Винаги съм казвал, че няма ли финанси, не може да има качество на обучението и личен стимул на преподавателите за научно-изследователска работа.
Колко са студентите към момента?
Около 3 600 редовно обучение, 300 задочно и около 2 000 магистри.
Какви са причините за намаляване броя на студентите?
В изтеклия мандат Министерство на образованието реши, че в Шуменският университет не трябва да има държавна поръчка в специалностите „Икономика“, „Туризъм“, „Национална сигурност“, „Журналистика“ и „ПиАр“.  Това е трайна обективност, което доведе до намаляване броя на студентите, но успяхме да устоим на тези проблеми. Приходите ни са се увеличили с 2 млн. лв., а сега очакваме преходният остатък за следващата година да е с около 1,7 млн. повече. Бюджетът е различен всяка година, но винаги лавира между 16 и 18 млн.лв. на година. Но един пример, сега вдигането на минималната работна заплата от 1 януари ще ни струва 770 000 лв., т.е. имаме намаляване на студентите, а увеличаване на разходите и въпреки всичко в тези условия финансовото състояние на университета е много стабилно.

Предстоят промени в закона за висшето образование, това как ще се отрази на Шуменския университет?
Ще бъде изготвена регионална карта на висшите училища в България. Идеята, която е заложена в закона, е да има профилиране на университетите. Преди 30 години в нашия университет приоритет беше подготовката на учителски кадри, а сега искат по същия начин да ни върнат в това направление, няма да бъде в тази чиста форма, но все пак. Всичко това ще стане с налагането на т.нар. регионална карта на университетите в България. В сегашните условия, когато има търсене на педагогически кадри на пазара, нашият университет стои много добре. Само в департамента ни във Варна през тази година са преминали повече от 4 000 учители за квалификация и преквалификация.
Това означава ли, че университетът се връща към корените си?
Да, това е самата истина. Само да допълня, че имаме и акредитирани над 66 бакалавърски програми, над 55 докторски и над 100 магистърски програми, така че мога да кажа, че сме достоен национален университет и разбира се, имаме много добри позиции в европейското образователно пространство.
Всичко това припокрива ли се и с качеството на образованието, на добро ниво ли е то?
Това е задължение на всеки един от нас – преподавателите. За да има стимул преподавателят, той трябва да е добре заплатен, той трябва да следи всички новости в науката и образованието. Винаги съм казвал, че целта на университета е да образова и да дава професионална квалификация и преквалификация, а ограмотяването е функция на средното образование. Иначе се опитваме да се съобразим с изискванията на образователния пазар. Ние се гордеем с нашите възпитаници, но мисля, че и те с гордост могат да заявят, че са възпитаници на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – една добра марка.
Красимир Людмилов
 
 


Прочетете също
Top