„Най- голямата ценност на един град са неговите хора, тези които работят за общността си. Тези, които с общи усилия, ум, дух, сърце и талант ще превърнат Шумен в града, който искат да оставят на децата си”, това заяви днес на тържествена сесия на Общинския съвет, посветена на празника на града 11 май ,председателят на Обс Ася Аспарухова. Тя открои като приоритет социалният и икономически просперитет. Призивът й към аудиторията да изявим най-доброто, най-светлото от себе си, да отворим сърцата си за позитивното. Обединени в идеите си ние изграждаме града, а той изгражда нас, обобщи адвокат Аспарухова.
В обръщението към гостите и общинските съветници от името на кмета на Шумен зам.-кметът Найден Косев припомни значението на датата 11 май в историята на града. „С просвещението и духовността са свързани имената на плеяда от даровити шуменски учители, творци, духовници и революционери. Но връщането назад във времето е важно не само за да си припомним дати и събития, да отдадем заслуженото уважение към личностите, с които се гордеем. Уроците на историята са тези, от които трябва да се поучим във времена на нови изпитания и неизвестни. След две години пандемия и война недалеч от нас нещото, което може да ни помогне, е да мислим за нашето общо настояще и бъдеще. Да бъдем отговорни и да работим заедно за просперитета на нашия град и заедно да напишем новата история на Шумен“, призова Косев – „така, както са го правили нашите предци“.
На официална церемония бяха отличени най-изявените творци, работили и дали свой принос за популяризиране и културно развитие на Община Шумен.
За граждански заслуги и значимо обществено поведение със званието „Носител на Златна значка” бе удостоен кметът на с. Царев брод Стефан Живков. Поводът за наградата, 25 години от избирането му на кметския пост.
„Отличието ме задължава да работя още повече в интерес на гражданите на Община Шумен”, заяви управникът, който има 7 успешни мандата зад гърба си.
Със „Златна значка” бе удостоена и Веска Ламбова за краеведска и изследователска дейност.
Зам.кметът Росица Антонова отличи и носителите на „Наградата на Шумен” в раздел: литература, музика, театър, изобразително изкуство.
Индивидуалната награда за литература се присъжда на Мартин Маринов за романа „Завинаги”. Той е известен журналист, писател и белетрист. Автор на публицистика , анализатор. Бивш главен редактор на местния вестник „Топ новини”.
Колективната награда в раздел „Литература” е за монографията „Имена на българското изкуство”. Призът бе получен от директора на ХГ „Елена Карамихайлова” Деян Евтимов.
В направление „Театър” наградата бе за екипът на Драматично-куклен театър „Васил Друмев”, реализирал пиесата „Михал Мишкоед” от Сава Доброплодни.
Инфо Шумен