Шумен  8 °CСъбота, 20- ти Април
USD  1.83594 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Областният на Шумен с превантивни мерки заради нивото на водата в яз. "Тича"

Областният на Шумен с превантивни мерки заради нивото на водата в яз. "Тича" Източник: infoshumen.info

Шумен

Проф. Желев изпращаме година, която и в обществен и политически план беше доста динамична, как я видяхте вие, като областен управител на Шумен?
Да, наистина 2019 г. се различава от 2018 и 2017 г. Основните разлики са сушата и африканската чума по свинете, като и двете изискваха много работа, усилия да се справим, а със сушата предстои тепърва да се справяме. За чумата по свинете мога да посоча, че имаме две постижения – първото е, че успяхме да запазим всички прасета, които са в промишлените ферми, за разлика от всички наши съседни области. Второто е, че  успяхме да убедим стопаните на домашно отглеждани прасета да си ги приберат във фризерите и това мина без ексцесии и проблеми. Трето постижение е, че спасихме 12 стада от породата „източнобалканска свиня”.  
Един от най-злободневните проблеми е този с водата в Шумен ,естествено сушата е свързана с това с оглед нивото на язовир „Тича” и може ли при продължаваща суша Шумен да стане втори Перник?
Чак Перник няма да станем, можем да вземем превантивни мерки. Язовир „Тича” е собственост на Министерството на регионалното развитие и се стопанисва от „Напоителни системи”, които отговарят за съоръженията за поливане и за изпускане на водата, а за количеството и наблюдението на нивото на водата отговаря Министерство на околната среда и водите. В сайта му се публикува информация какво е наличното количество, какъв е разходът на водата и какъв е мъртвият обем. В момента нивото е над 50% и не е чак толкова заплашително, това обаче, което ме безпокои е, че всеки месец нивото на вода намалява и ако предположим една зима, която е без сняг и без обилни валежи, има опасност, примерно догодина август, септември да стигнем до ниво, когато водата ще е мътна. Изходът е да се намали оттока, който се ползва за екологичното равновесия за река Камчия. Същата вода се използва и от електроцентралата след стената на язовира. Февруари месец 2010 г. този отток е бил 0,8 млн. куб. метра вода за месец, а през март същата година скача двойно, тоест ако има опасност, този отток може да бъде намален най-малко наполовина и по този начин по-дълго да се съхрани нивото на полезната вода в язовира.
А оптимист ли сте, че през 2020 г. може да започне реализирането на проекта на ВиК за Пречиствателна станция за питейни води и реконструкция на магистралния водопровод?
По принцип съм оптимист! Искам целият проблем по темата водата да стигне до положително решение. Възможно е да се направи първа копка за Пречиствателната станция. Искам да отбележа, че за мен по-важен е довеждащият водопровод, защото там са основните загуби и той е в такова състояние, че може да очакваме всеки момент пак да спре водата в Шумен и да нямаме вода. Основно усилията са насочени към реализация на този проект по Оперативна програма „Околна среда”.
Иначе самото ВиК не е в добро финансово състояние, като представител на държавата, как вие виждате управлението на дружеството в Шумен?
Това което в момента е ВиК-Шумен не е от една или две години, наследството може би от 30 години се трупа. В момента съм оптимист с този управител г-н Илиян Илиев, защото виждам неговите идеи и подход и това ми дава оптимизъм. Мисля, че малко по-малко дружеството ще подобри финансовите си показатели и техническото си състояние. Тук искам да отворя скоба, че самата община Шумен нараства – заселват се нови хора, тоест клиентите на ВиК са повече и това също дава оптимизъм.
Година на избори – избирахме евродепутати, после гласувахме и за местна власт, промени ли се политическата обстановка в областта?
Във всяка една община живеят хора, на тях трябва да им се осигуряват все по-добри условия за живот и се стремя да помагам на всички. Това, че се смениха някои от кметовете не променя отношението към самата община. Община Шумен реално се отличава от другите заради този възходящ път на развитие, благодарение на това, че индустрията тук започна бързо да се развива.
Каква трябва да бъде 2020 г.?
Трябва да има сняг, първото нещо което искам е да има голям сняг. Темата за водата носи много политически дивиденти и ми омръзна това да слушам, но тя трябва да има положителен завършек и се надявам това да стане. Искам също така да няма бедствия и аварии, защото е много трудно след това да се ликвидират тези последствия, трябва да работим превантивно.
Красимир Людмилов
 
 


Прочетете също
Област 18.04.2024 г. 18:31:36 ч.
Област 18.04.2024 г. 18:31:36 ч.
Търсят се гвардейци
Top