Шумен  17 °CСъбота, 14- ти Септ.
USD  1.76503 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

НСОРБ и МРРБ не се разбраха относно проекта на закон за ВиК

НСОРБ и МРРБ не се разбраха относно проекта на закон за ВиК Източник: Община Върбица

Област

И в поредния етап от преговорите с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по проекта на закон за ВиК, Министерството демонстрира последователност в нежеланието за вникване в проблемите. Това съобщиха от пресцентъра на Община Върбица.
Първа в цяла България възнегодува община Върбица още преди година, когато цената на водата скочи с почти 100% за кубик, а после я последваха всички останали общини. Ние имаме приоритета, че кмета на община Върбица инж. Мердин Байрям е член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България и въпроса с нашето несъгласие и твърди аргументи за това, като факта, че ползваме планинска гравитачна вода, получаваме лоша услуга, необслужване качествено на водопреносната мрежа и др. застанаха на вниманието на НСОРБ и бяхме подкрепени в този си протест от всички общини в държавата, които имат аналогичен проблем. Ние поискахме отделяне от Асоциацията - респективно от ВиК-Шумен, като заявихме готовност да създадем общинско ВиК дружество, което би могло да сведе неимоверно скъпата вода до старата й стойност, а със събираните средства, да започнем подмяна и възстановяването на водопроводната мрежа на територията на цялата община, чиято история е над половинвековна. Подкрепиха ни всички общини, но това наше желание, заявено в множество молби и кореспонденция с ВиК-Шумен, и до този момент не е намерило място в дневния ред за разглеждане и произнасяне. Като глас в пустиня остава народната воля и настояванията на местната власт в лицето на инж. Байрям. Ние настояваме още за промяна на стария Закон, който дава изключителен приоритет на интересите на държавата, без да взема под внимание интересите и желанията на хората по българските общини.
МРРБ вече е получило становището на НСОРБ по подготвения проект на Закон за ВиК, но на този етап не може да го приеме, заяви министър Виолета Коритарова на срещата, поискана от ръководството на Сдружението, на което местната власт беше представена от зам.-председателя на УС на НСОРБ и кмет на Троян - Донка Михайлова, членовете на УС - инж. Мердин Байрям - кмет на община Върбица, и Димитър Бръчков - кмет на община Петрич, Атанас Стоянов - кмет на община Сандански, и Силвия Георгиева - изпълнителен директор на НСОРБ. Въпреки това министър Коритарова изрази готовността на екипа си да бъдат обсъдени проблемите, които общините виждат в предложения за пореден път проект на закон, макар че тонът на срещата на моменти далеч не беше конструктивен.
Мотивите, които министерството изложи пред кметовете, са добре познати и от предходните проекти на закона, който предвижда окрупняване във ВиК сектора и принуждава общините да се присъединяват към Асоциациите, създадени механично в рамките на съществуващите административни области. За пореден път беше подчертано, че водещите мотиви са Планът за възстановяване и устойчивост, изисквания на Европейската комисия и необходимостта от спешно приемане на законодателство в сектора, за да бъде получено третото плащане по Плана.
Кметът на Троян Донка Михайлова припомни, че НСОРБ е внесло повече от 30 бележки и конкретни предложения към проекта на ВиК и очерта трите ключови проблема, които общините виждат в подхода на министерството към практическо одържавяване на всички доставчици на ВиК услуги.
На първо място това е механичното обединяване на съществуващите сега дружества в рамките на 28-те области. Подходът спестява административни усилия да бъде намерен ясен принцип и прозрачни критерии това да се случи. Общините настояват да не им бъде отнемано правото самостоятелно да вземат решения за включване в асоциации на сродни дружества. Позицията на кметовете бе категорична, че за държавата има смисъл от консолидация, която се осъществява не на принципа „как е най-лесно”, а водещ мотив да бъде повишаването на ефективността в работата и качеството на услугите, които гражданите получават. Според Михайлова, законът трябва да дефинира ясни принципи за обединение на дружествата и прозрачни критерии за процедурата, за да имат и гражданите убедеността, че стъпката, предвидена в закона, ще подобри качеството на живот. Кметът на Троян за пореден път припомни настояването на НСОРБ да бъде направен анализ на предприетите досега стъпки от МРРБ за реформи във водния сектор и да бъде дадена обективна оценка на тяхната състоятелност.
На второ място общините са категорични, че и сегашният модел за управление на ВиК Асоциациите лишава общините от възможност да влияят върху вземането на решения, и на практика да участват в съгласуването и контрола по изпълнението на инвестиционните програми на дружествата. В момента държавата има 35% от гласовете в Асоциациите. По същество това е „блокираща” квота при взимане на решения на АВиК дори дадено решение да е подкрепено от всичките общини в Асоциациите, които притежават по закон 65% от гласовете. Каквото и да се опитват да променят кметовете чрез своя глас в Асоциацията, то е невъзможно, заради блокиращата квота на държавата. Според НСОРБ, на практика този подход лишава собственика на инфраструктурата, какъвто са общините, от правото да управлява своята собственост. Това, по думите на кметовете, е по-нататъшна централизация в сектора на ВиК.
И третият, но не по степен на важност въпрос, който засяга всички граждани и на който общините категорично възразяват, е въвеждането на единна цена на водата и услугите по доставка и отвеждане на територията на цялата консолидирана територия.
Кметът на Петрич Димитър Бръчков призова, за проява на здрав разум и детайлно обмисляне по въпроса на консолидацията.
Кметът на община Върбица Мердин Байрям подчерта, че общините не желаят да се консолидират, защото добре работещи общински дружества трябва да се влеят в лошо управлявани държавни. Според него, предложеният от Министерството на регионалното развитие модел е капан без изход. В момента общините Смядово, Върбица и Велики Преслав, с решения на общинските си съвети, искат да напуснат Асоциацията, в която са принудително заедно с фалиращото ВиК-Шумен, но законът не предвижда процедура за оттегляне.
Според зам.-министър Терзийска Асоциациите са неработещи, „Съгласна съм, че Асоциациите не работят, но те могат да изградят капацитет. Те са органът за съгласуване на ангажименти, инвестиции и намерения”. Тя уточни, че визията на министерството е за окрупняване в сектора, макар, че в закона неблагозвучния термин е заменен с консолидация.
Проведената среща в МРРБ бе белязана от липса на нагласа от страна на министерството да бъде постигнато съгласие по поставяните многократно от общините проблеми.
Ето, как Уважаеми съграждани,
Кметовете на общините в България са принудени в подчинение на сега действащия Закон, да бъдат с „вързани ръце” както народът е казал, отбелязват от Община Върбица.
Ние всички оставаме с вярата и огромната надежда, че те ще продължат с настояванията си за промяна на стария Закон, което ще спомогне веднъж и завинаги, всяка община да може сама да решава проблемите с безводието на територията си, ще може да подмени старите, износени от времето водопроводни тръби и ще има възможност да подава качествена услуга на своето население.
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top