Отново наближава времето, когато се чудим дали настъпва военно положение или идва Нова година. И Шумен, като столица на българската артилерия със затихващи функции, се готви подобаващо за него. Артилерийската подготовка вече започна с пиратки, единични ракети и пиробатерии. А старият бенгалски огън почти излезе от мода.
Фойерверките създават и настроение, но и проблеми, когато не се използват внимателно. Предизвикват удивление и възхита, но могат да откъснат някой и друг пръст или дори да доведат до много тежки, понякога дори фатални, последици.
За да не се стига до там е добре, решилите да гърмят на воля да се запознаят добре с инструкциите за ползване, а и да знаят още нещо. Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред на територията на община Шумен забранява употребата на пиротехнически изделия за времето от 14.00 ч. до 16.00 ч. и от 22.00 ч. до 6.00 ч. сутринта. Изключението е едно-единствено и то е Нова година - нощта на 31 декември срещу 1 януари.
Тези, които искат да правят по-сериозни зари трябва да подадат в Общината необходимите документи за съгласуване, съдържащи фирмата, която ще гърми - задължително лицензирана, времето и мястото. Но пак във всеки ден, различен от Нова година, фойерверките не могат да бъдат след 22.00 ч.
До следващата неделя са съгласувани две зари - на „Кьошковете” и пред Община Шумен, и, както може да се досетите, са за полунощ на 31 декември. Иначе казано, всички останали фойерверки, които ще видите, чуете и усетите, са неправомерни. И могат да донесат на извършителите глоба, ако има кой да ги санкционира.
За да бъде празникът на всички такъв, какъвто го искаме, нека тези, които са решили да гърмят, да го сторят внимателно в Новогодишната нощ и да не стряскат излишно и дори опасно околните в дните преди и след нея.
И нека на Първи януари се събудим с десет пръста и две очи!
Инфо Шумен