Близо 3000 души са се включили в Европейската нощ на музеите в Шумен. Пет градски експозиции работиха до полунощ, а най-голям интерес е имало към трите изложби в централната експозиция на Историческия музей. Там продължават да са подредени „Катеринка – пътуване в миналото“, „Живот с фотоапарат“ и „Национални реликви от Шуменско“. Една позабравена емблема на Шумен – товарно влакче, наречено от шуменци „Катеринка“ запознава жителите и гостите на града с малко познати обекти от историята, някои вече несъществуващи, други позабравени. По теснолинейката никога не са превозвани пътници, освен хората, обслужващи композицията, но използвайки този символ от миналото провокираме гражданите на Шумен да се запознаят с част от историята на града, коментират от музея.
С влакчето „Катеринка“ екипът, реализирал експозицията, кани посетителите на виртуално пътуване назад във времето. Има и пощенска кутия, в която всеки, който има спомени от различни места и събития, свързани с Шумен, може да ги опише и пусне, за да бъдат съхранени от музейните специалисти. За малките посетители е подготвена забавна игра. "Пътувайки“ в импровизирания вагон, посетителите могат да видят забележителности, запечатани на кинолента от кино клуб „Мадарски конник“.
През 1987 г. на Историческия музей са предадени 184 снимки на известния ни съгражданин Марк Маркарян. Част от тях се показват за първи път в изложба. Тя включва цветни фотоси, свързани с природата и историята, също и снимки от Москва, Петербург, Армения, Дебрецен, Виена, Будапеща, Прага.
В най-новата експозиционна зала на музея е представена изложбата „Национални реликви от Шуменско“, подготвена със съдействието на Национален археологически институт с музей при БАН. Включени са значими археологически находки от Шуменско. Сред тях са бронзовата розета и стъклени плочки, инкрустирани със злато от Плиска, златен коланен накит и керемида с изображение на шаман от Мадара, както и сребърната чаша на Сивин, Велик жупан на България от Велики Преслав.