Шумен  16 °CПон, 29- ти Април
USD  1.82549 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Любомир Христов: Да изживеем Рождество Христово въпреки пандемията /ИНТЕРВЮ/

Любомир Христов: Да изживеем  Рождество Христово въпреки пандемията /ИНТЕРВЮ/ Източник: Инфо Шумен

Шумен

- Краят на всяка година е повод за равносметка. Каква е Вашата г-н Христов?

 - Изминалата година бе тежка както за Община Шумен, така и за цялата шуменска общественост. Продължава пандемията и тя налага изключително много ограничения, създава много проблеми за всички. Разделихме се с наши близки, приятели. Смятам, че това което трябваше да направи Общината ,за да подпомогнем  хората и бизнеса в кризата, го направихме.
 Можем да кажем, че във финансово отношение при изпълнението на бюджета се справихме много добре. Завършихме проектите, които бяхме планирали. Някои от обектите в момента се въвеждат в експлоатация. Над 32 млн. лева успяхме да привлечем от външни източници за реализация на проекти в различни сфери.

 - Несъмнено ковид кризата беше сериозно изпитание за всички. Десетки шуменци вече не са между нас. Как ни промени пандемията, обедини ли ни или ни раздели на ваксинирани и антиваксъри?

 - Силно очаквах, че пандемията ще ни обедини, не само нас, шуменци, но и нацията, че ще ни направи по-смирени, по-добри. За съжаление, пандемията по-скоро ни раздели на хора, които изпълняват препоръките на експертите с поставянето на ваксини и хора, които не приемат предписанията на специалистите, имат лично свое мнение. А това ни противопоставя едни срещу други. Наложените изисквания и ограничения още повече изостриха ситуацията не само в Шумен, но и в страната.

- Вече втора година живеем в ограничения , няма как да не сме притеснени след информация от здравните власти колко хора са загубили битката с коронавируса. Може ли да изживеем истински  най-светлия празник – Рождество Христово, как мислите?

 - Рождество Христово е скъп празник за всеки християнин. И този празник всеки един от нас споделя с най-близките си хора. Независимо от пандемията това чувство няма да бъде помрачено. Важното е само да сме здрави и отговорни, за да опазим живота на нашите родители, деца, внуци.

- Пандемията оказа ли влияние върху Общината във финансово отношение?

- Разбира се, че оказа влияние. Необходимо беше да се задели по-голям ресурс от средства за прилагане на противоепидемичните мерки. Отново предложихме на Общинския съвет подкрепа за малкия бизнес, облекчения за търговци, чиято дейност беше преустановена заради извънредното положение, за наематели на обекти – общинска собственост, както и за ползване на тротоарно право.

 - В епидемичната обстановка   особено важни са социалните мерки. Как Общината помогна на уязвимите групи?

- В сферата на социалната политика Община Шумен предоставя 25 различни социални услуги на 3500 души, като изпълнението на тези дейности се финансира с повече от 11 млн. лева също по европейски и национални програми. 

- Реализираният проект, който определяте като успешен и очаквате да бъде оценен от гражданите?

- В различен етап на реализация през 2021 г са проекти за ремонт, ново строителство на различни обекти и за дейности в областта на културата, образованието, спорта, пътната инфраструктура, които се реализират с европейски и национални средства за над 20 млн.лв. В обновяването на уличната мрежа общината е вложила досега над 2 млн.лв. собствени средства от капиталовата  програма и от парите, предвидени за текущи ремонти. 
Не мога да отмина изградените жилища за социално слаби граждани. Това е тежък и труден проект, след като цената на строителните материали непрекъснато расте ежедневно. На финала сме със строителството на тренировъчното игрище и тренировъчната зала в района на градския стадион. На финала е и ремонтът на спортната зала „Плиска”. Това са все значими проекти, които са важни за шуменската общественост.

- Приоритетите през Новата 2022 –а година?

- Ще реализираме последния етап по Оперативна програма” Региони в растеж” в областта на културна инфраструктура – Летния театър, Младежкия дом. За обновяване на хиподрума бяха отпуснати 4 млн. лв. с постановление на Министерския съвет. Предстои корекция на р. Енчова от кръстовището на ул. „Марица” и „Софийско шосе” до кръстовището на ул. „Марица” и ул. „Генерал Скобелев”.

- Няма как да не Ви попитам  за водоснабдяването, което за поредна година е свързано със сериозни аварии и загуба на вода. Хората основателно недоволстват. Този въпрос депутатите редовно поставят в парламентарни заседания. Какво е решението?

- Наред с депутатите, които задават този въпрос, задаваме го и ние, шуменци. Не би било  редно да отговори кметът.  Защото ВиК дружеството е с 51% държавно участие. Това, което ние като Община направихме, е да включим общината в прединвестиционните проучвания и така да осигурим средства за Пречиствателната станция за питейни води и за довеждащия водопровод. Няма да е пресилено, ако кажа, че благодарение на нашите усилия строителството вече е факт от близо година. В момента се изгражда Пречиствателната станция, която ще бъде завършена следващата година. Започна проектирането и на довеждащия водопровод. Вече са избрани и изпълнители.

- Очаквате ли, че при вече редовно правителство ще продължи санирането на жилищни сгради?

- Това не мога да го погнозирам. Но би било добре да продължи тази програма за саниране на жилищните сгради. Видно е, че обликът на вече санираните жилища е съвсем различен от останалите. Променен е и обликът на кварталите.

- Гражданите имат опасения, че занапред санирането ще се заплаща от собствениците. Имате ли информация по този въпрос?

- Нямам такава информация. Лично аз, когато обсъждахме въпроса в Сдружението на общините, отбелязах, че трябва да продължи националната програма за енергийна ефективност.

- Доволен ли сте от благоустрояването в селата?

- Доволен съм , средствата, които заделихме през тази година за благоустрояване не са малко. Преасфалтирани бяха улици, ремонтирани бяха читалища, кметства и детски градини.  Изградени бяха нови водопроводи с цел подобряване водоснабдяването в малките населени места. Смятам, че това което искаха и колегите от селата, беше изпълнено.ь

- Много жители на града и малките населени места на територията на Община Шумен недоволстват срещу проявено високомерие и надменност от някои общински служители. В едно интервю Вие признавате, че обслужването на гражданите все още не е на необходимото ниво. Решен ли е вече този проблем?

- Ние направихме много, за да променим условията за обслужване на гражданите. Преобразен е изцяло салонът на данъчната служба и центърът за административни услуги. Дадохме възможност повечето услуги да се извършват на едно гише. Ежедневно се провежда инструктаж от ръководителите на звената за работа с гражданите. Ако някъде има допуснато небрежно отношение на служители към граждани, аз моля за извинение. Призовавам ги в такива случаи да информират администрацията, да подават сигнали, за да можем своевременно да реагираме. Така можем да си бъдем полезни за подобряване на обслужването на гражданите.

- Ефективен ли и в интерес на  гражданите беше  диалогът между общинска администрация и Общинския съвет при това многообразие от политическо представителство? Бяхме свидетели на агресия в сесийна зала, когато общински съветник се нахвърли върху колега.

 - Това говори за самия съветник, който е подходил агресивно към колега. Изключително обидно е за нас като администрация, а също и за целия Общински съвет. Станахме известни в цяла България като негативен пример с поведението на общинския съветник.
Колкото до диалога, стараем се да има такъв по всеки един проблем, по всяка една докладна. Информираме максимално общинските съветници по отношение на нашите намерения. Нашето желание е да направим Шумен по-добро място за живеене, да подобрим средата на живот. Понякога обаче не срещаме разбиране от съветниците. Но, в крайна сметка, това е преценка на всеки отделен човек, а и на политическите сили.

- Мадара остава  в община Шумен, показаха резултатите от проведения референдум. Вашият коментар?

- Аз никога не съм смятал, че жителите на с. Мадара биха предпочели административно да бъдат обслужвани в Община Каспичан. Мисля, че мадарчани са мъдри хора, които  могат да преценят кое решение за тях е по-добро.

 - Срещнахте ли се с новите депутати и ще търсите ли контакти с тях за решаване на важни въпроси на жителите на общината и населените места?

 - Срещнах се с всички. Разговарях с депутата от „Продължаваме промяната” и министъра на земеделието г-н Иван Иванов. Обсъдихме идеята е бившето Пето основно училище да стане център за обслужване на граждани от всички звена, които са свързани с Министерството на земеделието. Имам предвид Областна служба по земеделие,  Областна дирекция по безопасност на храните. Целта е обслужването на гражданите, което е свързано със земеделието, да бъде извършвано на едно място. А не да се обикаля целият град.

- Какво е мнението на министъра по този въпрос?

- Г-н Иванов ме увери, че ще провери, докъде са стигнали нещата и  ще проведем допълнителен разговор. Ще уточним всички детайли по цялата процедура. Разчитам, че той ще окаже пълно съдействие за реализиране на този проект.

 - Пожеланията Ви към шуменци в навечерието на светлите празници?

 - Пожелавам ни всички най-ценното – здраве. Да бъде успешна Новата 2022-а година. Всички заедно, обединени, да се преборим с болестта на 21 век – ковид 19, за да можем да живеем по-спокойно. И в по-добри времена.
Галина Ганева 
 
 


Прочетете също
Top