Шумен  15 °CЧетв, 25- ти Април
USD  1.83027 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Любомир Христов (ГЕРБ): В десетте общини ще издигнем кандидати за кметове

Любомир Христов (ГЕРБ): В десетте общини ще издигнем кандидати за кметове Източник: infoshumen.info

Политика

Любомир Христов е роден в Шумен през 1954 г. Завършва Висшето народно военно артилерийско училище. От 1974 г. до 1990 г. е в системата на МО, а от 1990 г. до 2005 г. и от 2010 г. до 2013 г. в МВР. От 2005 г. до 2009 г. се занимава с частен бизнес. Народен представител в 42-то и 43-то Народно събрание. Кмет на община Шумен от 2015 г. Областен председател на ПП ГЕРБ в Шумен. Семеен, с две деца.
 
INFOSHUMEN“: За първи път ПП ГЕРБ има кмет в Шумен и голяма група общински съветници. Как протече отиващия си мандат, какво постигна ГЕРБ?
Любомир Христов: Първо бих искал да благодаря на всички общински съветници, независимо от тяхната политическа принадлежност, за това, че ми дадоха възможност да реализирам програмата, която обещах по време на предизборната си кампания. Независимо, че по време на сесии сме имали спорове по доста въпроси и проблеми, които е имало в града, но в крайна сметка ние сме достигали до решение на проблемите, които са били, както по отношение на инфраструктурата, така и проблеми, отнасящи се до определени граждани. Всичко това помогна, казвам го отново, за реализирането на моята програма. Нещата, които успяхме да реализираме през тези 4 години едва ли бих могъл да разкажа накратко.
Ще започна с първото, което направихме. Навярно много хора, минавайки от там, са забравили, че това е станало - това е градинката зад къщите „Елеонорите“. Пустеещото, превърнало се в сметище място, успяхме да превърнем с малко средства в приятно място за отдих на шуменци.
Няма как да пропусна още в началото и изграждането на Многофункционалната зала „Арена Шумен“ с цялото благоустройства на района, което продължава. Благодарение на решение на Общинския съвет бяха отпуснати средства и за двете кръгови кръстовища в района, тъй като средствата, отпуснати от Министерския съвет, бяха само за Спортната зала и зелената част около нея. Всичко останало беше със средства от общинския бюджет - двете кръгови, разширяването на ул. „Перуника“, канализацията, която ще бъде необходима за бъдещия квартал, който ще се оформи върху площ от 25 дка непосредствено до залата, асфалтиране на съседни улици, нов трафопост, поливна система.
Създадохме Общинско предприятие за сметосъбиране, което обслужва половината от града. Надяваме се през следващите години то да поеме и останалата част от Шумен и селата от общината.
Знаете, че когато встъпих в длъжност бяха изтекли сроковете по доста проекти с европейско финансиране. Основният от тях беше за Пречиствателната станция за отпадъчни води. Имаше опасност да се наложи шуменци да възстановяват 68 млн. лв., но със съдействието на премиера Бойко Борисов, на Лиляна Павлова в качеството й на министър на регионалното развитие, проектът беше фазиран, сключен допълнителен договор за 14 млн. лв. и вече имаме въведена в експлоатация Пречиствателна станция за отпадни води.
Като екип успяхме да подготвим проект за Пречиствателна станция за питейни води. Този проект, с решение на Общинския съвет, беше предоставен на „ВиК - Шумен“ и реализацията му вече е в ръцете на водното дружество. Знаете, че „ВиК - Шумен“ не е общинско предприятие. Има общинска собственост, но тя е на десетте общини в областта, дебело подчертавам, че 51 % от активите на дружеството са на държавата и тя провежда процедурите за обществени поръчки. Мога да кажа, че благодарение на проекта, който изготвихме, ние сме първата община, която откри процедура за избор на изпълнител на пречиствателната станция. Тази процедура временно е спряна с цел да няма проблеми при въвеждането в експлоатация, но в най-скоро време ще бъде пусната отново.
Ще отбележа, че друга важна част от проекта е подмяната на довеждащия водопровод от яз. „Тича“.
Успяхме да привлечем повече от 20 инвеститори само в Индустриалния парк благодарение на усилията, както на Общината, така и на съдружника ни Николай Тончев. В Индустриалния парк започна да се развива Зона „С“, защото терените в Зона „А“ са продадени и там се изграждат предприятия, които са на различен етап на развитие. Още в началото на моя мандат заявих, че ще се стремим да възвърнем индустрията на Шумен, а защо не и да станем индустриален център на Североизточна България.
Успяхме да възстановим повече от 31 млн. лв. задължения към финансови институции, които наследихме от предходното управление.
Успяхме и да преработим всички проекти. Ако си спомняте, в началото на моя мандат показах на пресконференция проектите, които бяха афиширани, че са готови и че можем да кандидатстваме веднага. Проектите не бяха завършени, но успяхме да ги преработим и да кандидатстваме, защото имаше опасност да изтървем определените за община Шумен 26 млн. лв. С радост мога да кажа, че до броени дни приключва проекта за обновяване на учебната база, бяха реализирани проекти за инфраструктурата в кв. „Тракия“, улиците „Съединение“, „Тича“, „Станционна“. Обновена беше градинката до ДКЦ-1, където беше направен и нов паркинг. С общински средства беше преустроена и разширена и ул. „Преслав“ с цел да се измести трафика от бул. „Мадара“, пред училищата.
Бяха извършени ремонти на спортните обекти. 500 000 лв. бяха отделени за подмяна на покривите, осветлението и отоплението на Спортна зала „Плиска“. Газифицирана и ремонтирана беше Спортна зала „Юнак“, която се стопанисва от Клуба по тенис на маса. Частичен ремонт беше направен и на Ученическия стадион. Следващата седмица ще бъде представен идеен проект за ремонта на Градския стадион „Панайот Волов“, чийто сграден фонд е в лошо състояние и има забрана за ползването му. Намерихме партньор, който възстанови кортовете в Градската градина, които не се ползваха повече от 20 години. Довършихме и сградата в парк „Студентски“.
До дни предстои откриването на Старческия дом, който се строи повече от 10 години. За целта Министерският съвет отпусна 1,5 млн. лв. Така ще осигурим по-достоен живот на възрастните хора.
Обновихме пространството пред Съдебната палата и изградихме шадраван, 60 години след като фонтанът, намиращ се там е спрял да работи. Така районът стана приятно място за почивка.
INFOSHUMEN“: Вече тече подготовката за изборите в края на октомври. Как ГЕРБ се подготвя за тях?
Любомир Христов: Подготовката на ПП ГЕРБ протече като при всяка една партия - проведоха се изборни събрания, направиха се отчети на дейността на кметовете и общинските съветници. Бяха избрани кандидати за кметове и общински съветници. Резултатите от номинациите са изпратени в Изпълнителната комисия.
Наскоро областните председатели заедно с народните представители представихме в Изпълнителната комисия своето виждане за подреждането на листите и кандидатите за кметове. Като областен председател трябваше да защитя исканията на общинските структури. Подреждането на листите за общински съветници беше съобразено с комисиите, които има в общинските съвети, така че те да бъдат попълнени с професионалисти. Така е подредена и листата за общински съветници в Община Шумен.
INFOSHUMEN“: В колко от десетте общини ПП ГЕРБ ще издигне кандидати за кметове?
Любомир Христов: Във всичките десет общини ще издигнем кандидати за кмет. Ще издигнем и пълни листи за общински съветници. В момента текат преговори с някои от кандидатите в села от северните общини.
Идеята е да имаме издигнати наши представители във всяко населено място.
INFOSHUMEN“: Кандидатите за кметове на Шумен, Смядово и Никола Козлево са утвърдени и това са настоящите кметове. Каква е ситуацията в Каспичан и Нови пазар?
Любомир Христов: В петък в Каспичан и Нови пазар се проведоха срещи с участието на членове от Изпълнителната комисия. Те ще се произнесат окончателно за това, чии кандидатури за кмет ще бъдат издигнати в двете общини. Това се наложи, защото в двете общини бяха издигнати повече от един кандидат и затова Изпълнителната комисия реши да проведе по места срещи с общинските ръководства и общинските съветници, които са работили с настоящите кметове.
INFOSHUMEN“: Кои ще са основните акценти, с които ПП ГЕРБ ще се яви пред избирателите?
Любомир Христов: Подготвяме програма за управление през следващите 4 години. Основното, на което бихме искали да наблегнем е подобряването на инфраструктурата в кварталите и в селата. Не че ги загърбихме, но нямахме достатъчно средства за това, което трябва да се направи в селата на общината Шумен. Но аз пак казвам, лошото финансово наследство, което получихме, и няма да спра да го повтарям - тези 31 млн. лв., които възстановихме и предстои да възстановим още, не ни дадоха възможност да извършим неща, които са необходими за селата.
Все пак в някои от селата извършихме ремонти. Например в с. Друмево, в което има над 120 деца в училището, правим основен ремонт на учебната сграда със средства от общинския бюджет. Подменят се покрива и дограмата, извършва се цялостно боядисване, за да може децата да водят в него нормален учебен процес.
 
 


Прочетете също
Top