„За всяко дърво, за което сте ни писали сигнали да се премахнат, ще приложим индивидуална преценка и ще преценяваме дърво по дърво. От месец вече тече оценка на дърветата по ваши сигнали и всичко се преценява на базата на оценките. От една страна, не може да се режат така дървета, засадени от нашите предци. На тези дървета са им трябвали над 50 години да пораснат. От друга страна, се вслушваме във вашите сигнали, че някои от дърветата събарят керемиди от покривите, корените разрушават оградите и тротоарите и са точно пред входните ви врати.” Това каза кметът на Община Шумен проф. Христо Христов днес на среща с гражданите, които имат имоти на ул. „Г. С.Раковски“ по повод техни сигнали за премахване и окастряне на дървета по улицата, докато там тече ремонтът.
Кметът обясни, че е направен анализ на всички молби за премахване на дървета, като някои граждани посочиха, че още не са подали такива, но и те ще подадат. Други граждани обясниха, че не желаят да се премахват дървета пред домовете им, защото не пречат на вратите и не рушат покривите, но биха искали окастряне на някои клони.
„За нас е важно да се обсъди този въпрос с гражданите, затова сме тук и аз съм тук, на този ремонт, за пореден път. Вчера също говорихме с част от хората от улицата, на място, и затова помолихме да се съберете днес, за да се чуе мнението на всички групи”, посочи проф. Христов.
Хората казаха, че някои дървета пречат на количките за деца и за хората с увреждания, но има други дървета, около 10 броя, до които няма къщи и ако тяхното състояние е добро, те трябва да останат. Хората добавиха, че не искат градинки пред домовете си, а тези пространства да се оформят като тротоари до джобовете за дърветата.
Мария Неделчева, експерт по ландшафтна архитектура в Общината, съобщи какъв е редът за гражданите, които биха искали да се отстраняват клони на дървета в близост до къщите им: подава се заявление, експерти от Общината идват на място да говорят с хората и да установят какъв е проблемът относно дървото и имота, след това се издава заповед и със срок до 1 година, според сезона, в който може да се прави кастрене, се предприемат действия по отстраняване на клони, оформяне на корона или друго допустимо. „Все пак препоръчваме на хората кастренето да се извършва от нашето общинско предприятие, за да е сигурно и безопасно и да няма нарушения”, посочи още тя.
Кметът проф. Христов отиде с гражданите и до пряката ул. „Гевгели“, от която при дъжд се спускат наноси и камъни по ул. „Г. С. Раковски“. Живеещите там поискаха уличката да бъде асфалтирана, за да не се свличат отпадъци по новоремонтираната улица.
Според плановете на строителите, ул. „Г. С. Раковски“, която е основна артерия към парк „Кьошковете“ и Пивовара, трябва да е готова до юни тази година. Там вече е подменен водопроводът, оформени са тротоари, полагат се бордюри и са оформени джобовете за дънерите на дърветата.
Инфо Шумен