Кметът на Шумен проф. Христо Христов се срещна с гражданите, които днес излязоха на протест пред сградата на ВИК дружеството, за да изразят недоволство от поредното спиране на водата и лошото качество на услугата. Кметът заяви, че застава зад исканията на жителите на Общината за нормално водоподаване и чиста питейна вода и се ангажира да организира среща с управителя на ВиК - Шумен Иван Пушкаров, на която да бъдат разяснени всички въпроси, свързани със състоянието на ВиК мрежата и причините за честите аварии.
Пред събралите се на протеста граждани кметът обясни какви действия е предприела Община Шумен във връзка с намаления обем на яз. „Тича“ и предприетите мерки в посока да не се стигне до критична ситуация, подобна на тази в Плевен и Ловеч, съобщиха от Общината.
След срещата с протестиращите, кметът проф. Христо Христов и председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова дадоха брифинг пред журналисти.
„Искрено се надявам оттук нататък да стартира един процес на съвместно взаимодействие между контактната група, коятопо време на протеста нашите съграждани определиха за постоянна връзка с обществеността и местната власт по проблемите с водоснабдяването. Днес чухме исканията на гражданите, които са напълно основателни. Смея да твърдя, че в нашата ежедневна дейност, приоритет е осигуряването на устойчиво, надеждно и качествено водоподаване“, заяви кметът проф. Христо Христов.
Той допълни, че в последните две седмици усилията на Община Шумен са насочени изцяло към решаването на проблема с водоподаването. В проведените през тази седмица срещи на кмета проф. Христо Христов в Министерството на околната среда и водите и в Министерството на регионалното развитие и благоустройството основен акцент е поставен върху краткосрочните и дългосрочните мерки във връзка с намалелия полезен обем на яз. „Тича“ и обсъждането на възможностите за алтернативно водоснабдяване.
Отговорните държавни институции са поели ангажимент да се следи обема на язовира, който захранва с питейна вода Шумен, Велики Преслав, Търговище и селата Панайот Волово, Белокопитово и Дибич. Уверенията са, че вода от язовира ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване. Количествата, които ще се отпускат за напояване ще бъдат редуцирани, на база нормата за напояване на реалните засети площи, а замерването ще става на язовирната стена.
От двете министерства подкрепят позицията, че изграждането на водоснабдителна система „Дунав“ е стратегически проект от национално значение и за неговата реализация ще се работи.
„Лично министър Виолета Коритарова ще входира докладна в Министерския съвет, с искане за определяне на проекта „Дунав“ като стратегически и процесът да започне още отсега, с идеята до три-четири, максимум до пет години, да имаме алтернативно водоподаване от дълбоките сондажи“, обясни кметът.
Община Шумен активно работи по рехабилитацията на ВиК инфраструктурата. „За първи път сме насочили усилия и към селата, които това лято бяха на воден режим. Ремонтираме и част от ВиК инфраструктурата на нашия град, независимоче след вече завършения проект за водния цикъл би следвало да няма проблеми“, посочи още кметът.
По отношение на възстановяването на алтернативните водоизточници край кв. „Мътница“, Общината кандидатства за осигуряване на финансов ресурс с проект пред Европейската комисия, като сумата е 5 млн. лева.
„Също така се опитваме да възстановим, доколкото е възможно старите каптажи на Шумен, но там водните количества са значително по-малки“, обясни градоначалникът.
„Общинският съвет подкрепя всички действия и усилия на ръководството на Община Шумен, насочени към осигуряването на качествено, устойчиво и нормално водоподаване за битови и питейни нужди“, посочи председателят на Общинския съвет в Шумен Ася Аспарухова, която днес също се срещна с протестиращите граждани.
Инфо Шумен