Шумен  21 °CСъбота, 14- ти Септ.
USD  1.76503 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Инвеститорите в завода за боклук: Не сме дошли да създаваме проблеми

Инвеститорите в завода за боклук: Не сме дошли да създаваме проблеми Източник: Снимка: infoshumen.info

Шумен

"Не сме дошли да създаваме проблеми в Шумен, дошли сме да ви решим проблемите, като съчетаем това с взаимен интерес и полза, както за общината, така и за всички граждани", това обявиха във вторник пред журналисти на редовния брифинг в общината инвеститорите в бъдещия завод за боклук от фирма "Състейнабъл енерджи пелет пропърти мениджмънт-Шумен" ООД. Обясниха, че се срещат с медиите преди да представят инвестиционното си намерение пред гражданството в сряда, защото разбрали за появили се спекулативни информации и неверни твърдения, целящи да ги дискредитират.
"Технологията, която ще реализираме в Шумен е революционна, няма нищо общо с това, което е реализирано в България и се практикува. Нашата технология няма да изгаря отпадъци. Нашата технология няма да използва инсенератор", категоричен беше д-р Велин Дракалиев, университетски преподавател, който има 5% участие в дружеството. Той за пореден път повтори, че заводът няма да има комин.
До същестуващото депо за отпадъци в кв."Дивдядово" ще се изгради инсталация за производство на висококалорични беземисионни пелети по технологията Аленго. Тя е основана на добавяне на специални вещества, които конвертират в безкилосродна среда вредните вещества в боклука в безвредни. Крайният резултат е чиста енергия и пепел, която съдържа свързващи вещества за строителството и никакви отпадъци няма да бъдат депонирани.
Ще остава само конденз, който ще се пречиства от вътрешна пречиствателна станция. Заводът ще полза ток за преработка, а освен това на половината площадка /общо 80 дка б.а./ ще се изгради и слънчева електроцентрала. 
Високоенергийните пелети, които ще се произвеждат, няма да се ползват в Шумен, фирмата има свой пазар за тях. 
Инвеститорите смятат, че ще е необходима поне 1 г. за изграждане на завода, а в това ще бъдат заети 250 местни строители. След изграждането заводът ще даде 25 работни места. Инвестицията ще бъде в размер на 30 млн. евро и е планирано те да се възвърнат за 10 г.


С журналистите днес и с гражданството утре ще се срещнат и Клаус Дитер Вагенбренер от Германия, и Михаел Кабурек от Австрия, както и юристът им Борислав Геронтиев. Те са категорични, че с пилотния проект, който възнамеряват да осъществят в Шумен, искат да покажат как със слънчева енергия могат да се произвеждат безвредни пелети. 

А най-важното, е че по този начин ще се реши и кардинално въпросът със сметищата в Българя. Шуменското депо ще бъде запълнено до 4 г., а Европа повече няма да дава средства за изграждане на депа, напомнят инвеститорите.
"За нас това е най-съвременното и правилно решение по темата за боклука. Голямата ни полза е спиране депонирането на отпадъци. Всяко депо е рана в земята", беше категоричен и зам.кметът по строителство и екология инж.Боян Тодоров. Според него и според кмета Любомир Христов, всички опасения към проекта са безпочвени.
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top