Шумен  19 °CНеделя, 28- ми Април
USD  1.82549 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Инж. Янко Йорданов, кмет на Велики Преслав: Да бъдем взаимни в стремежа към доброто

Инж. Янко Йорданов, кмет на Велики Преслав:  Да бъдем взаимни в стремежа към доброто Източник: Инфо Шумен

Област

- В условия на пандемия започна поредна Нова година. Кризата беше ли предизвикателство пред Община Велики Преслав  в изпълнението на важни проекти, свързани с благосъстоянието на гражданите през изминалата година инж.Йорданов?

- Смея да твърдя, че с работата, която извърши Община Велики Преслав през 2021 г. се реализираха редица дейности, разрешиха се много належащи проблеми, а положеният труд се увенча с успех. През 2022 г. ще продължим да работим усърдно за благото на гражданите, по-добрият облик на общинската селищна система и ще направим още крачки към по-доброто бъдеще на Велики Преслав.

- Как започна за Велики Преслав изминалата 2021 година?

- 2021 г. започна с окончателната ни победа в инициативата „Нестле За Живей Активно! 2020“. Представихме свой проект, след проведените в рамките на кампанията мероприятия. Изправихме се срещу 6 общини във финалния кръг и спечелихме  финансиране от 20 000 лева, с което изградихме спортна площадка с фитнес на открито, с места за отдих, с трибуни, маса за шах и табла, и маса за тенис в една част от градския парк.
Старата черница, която се намира в центъра на града, бе фаворит в конкурсите „Дърво с корен 2020“ и „Вековните дървета говорят 2020“. Великопреславското вековно дърво представи България в надпреварата за „Европейско дърво на годината 2020“, която се проведе в началото на  годината.

- Международният културен форум „Велики Преслав – историята на цял един народ получи престижно международно признание и ви донесе Награда на публиката на British-Bulgarian Business Awards 20. Отлична оценка давате и на представянето  в 38-мата Международна туристическа борса „ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО“.  А  предаването „Туризъм.БГ“ на БНТ засне и излъчи два епизода за старата столица. Какво още бихте добавили?

- Туризмът и неговото развитие са от изключително значение за Велики Преслав и региона. С тази цел поставихме  нови указателни табели, които указват посоката към местоположението на туристическите обекти – места за настаняване, заведения за хранене, туристически пътеки, културно-исторически обекти и такива с обществено значение. Средствата за тях бяха отделени от генерирания туристически данък. Изготвихме нови рекламни материали с туристическа насоченост и се опитваме да даваме по-широк отзвук на културните мероприятия в общината, особено чрез силата на социалните мрежи.

- Работата в инфраструктурния спектър как благоприятства общинския облик?

- Под ръководството на общината се реализира инициативата за поетапно обновяване на уличните табели в града. Всяка съдържа информация за името, което носи улицата, указателни табели и такива с адресни номера за находящите се на съответната улица сгради и обекти, като нови обозначителни табели получиха и пенсионерските клубове в общината, градския стадион и други обекти с обществено значение.
По отношение на обновяване и ремонт на пътна и водопроводна мрежа, работата ни също беше максимална, в рамките на възможностите ни.
Реконструирахме и рехабилитирахме части водопроводна мрежа в селата Златар, Миланово, Драгоево, Кочово и Троица по проект, който е с финансова помощ в размер на над 1 910 000 лева.
Подновихме над 1300 метра водопроводна мрежа в общината, обновихме пътна маркировка, поставихме нови знаци и предпазни съоръжения на местата, където бе необходимо.
Ремонтирахме над 3000 кв.м. компрометирани участъци от пътната настилка в общината,  цялостен ремонт бе направен на улици в града и с. Миланово, а ул. „Георги Димитров“ в с. Драгоево е с новоизградени водопровод и пътна настилка. Тази улица обслужва нуждите, освен на жители на селото и на едно от големите предприятия в община Велики Преслав.
Подобрения по общинската инфраструктура бяха извършени и по предложения на граждани. Бе обновен мостът на ул. „Кирил и Методий“, който се намира срещу медицинският център в града. По този начин значително се подобри достъпът на гражданите до центъра. Монтирани бяха и перила по стъпалата на ул. „Васил Друмев“.  
Подобрения в посока рехабилитиране на пътната настилка осъществихме на много пътни артерии, сред които е и подхода към местната болница.

- Предстои реализацията на значим инфраструктурен проект за Велики Преслав, който ще промени визията на пазарния площад. Споделете ни повече информация. 

- Във фаза на реализация са дейностите по проект за „Реконструкция на пазарен площад – изграждане на покрит пазар с търговски обекти и паркинг“, а финансовото му измерение е 828 940 лева. Пазарната площ във Велики Преслав се явява естествен акцент по трасето на главната градска артерия. 
Проектът включва цялостна реконструкция на площадното пространство, което ще бъде с покрита пазарна площ, 6 търговски обекта и много други допълнения. Ще бъде обособена зона за търговия на открито и изграждане на нова алея, а емблематичен ще бъде пешеходният вход, който е вдъхновен от историята на Велики Преслав.

- Споменахте, че сте обновили пътя към едно от предприятията в общината. Какви други постъпки, благоприятстващи бизнеса, направихте?

- Да, така е. В  подкрепа на бизнес развитието и бъдещи инвестиции, изготвихме Наредба за насърчаване на инвестициите с общинско значение в община Велики Преслав и издаване на сертификати от клас „В“, която цели да се насърчат производства и услуги с висока добавена стойност, да се повиши местната икономическа активност и генериране на заетост чрез откриване на нови високо-производителни работни места. 
Създадохме партньорство между Община Велики Преслав и още 14 европейски града в рамките на съвместен проект, в пилотната мрежа УРБАКТ на Съвета на европейските общини и региони, с цел прилагане и локализиране на Цели за устойчиво развитие, с оглед идентифициране на възможни мерки и дейности при тяхното обезпечаване.

- Помислихте и за най-малките жители?

- През 2021 бе прието моето предложение да отпаднат таксите в детски ясли и градини за децата от всички възрасти, които ползват услугите на тези образователни институции. Така за всички деца в общината не се заплащат такси за посещения на детски заведения.
Обновихме детски площадки в града, а 3 нови площадки и 1 кът за отдих изградихме, чрез проекти по ПУДООС, в селата Златар, Мостич, Хан Крум и Драгоево.
Текущи ремонти бяха осъществени в кметства и детски градини на малките населени места от общинската селищна система.
Осъществяваме ремонт на ДГ „Снежанка“ във Велики Преслав, чрез проект по програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., а ремонтът включва подмяна на стари дограми, саниране на сградата, ремонт на канализационен клон, модернизиране на част от отоплителната система в детската градина и нейния филиал, като за двете сгради са предвидени ремонт на покрив и благоустрояване на площите около сградите.
Филиалът на детската градина в града имаше проблем с канализацията, който създаваше проблем от години и който отстранихме през тази година.

- Несъмнено и пенсионерите са доволни от реализираните дейности с цел подобрения в техния живот. Както и други общности, които получават здравно-социални социални услуги от Общината.

- Опитваме се, на база възможностите ни, да работим в интерес на всички граждани. Заменихме старата сграда на един от пенсионерските клубове с нова и модерна сглобяема постройка, което освежи района и създаде по-добри условия за ползвателите, като бе обособено и място за отдих на открито.
Подобно обновяване очаква и още един от пенсионерските клубове в града, през 2022 г.
През 2021 г. Община Велики Преслав изпълни два проекта със социална насоченост, финансирани по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ .
Центърът за обществена подкрепа предоставя услуги на 30 деца средно месечно, включващи широк спектър от дейности – консултиране и подкрепа; предотвратяване на изоставянето на деца; превенция на насилието и отпадане от училище и др. 
В Дневния център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства потребителите са 29 деца с различни видове увреждания. Осигурени са условия за корекционно-компенсаторна работа с тях за подобряване на физическото, интелектуалното и емоционалното им състояние чрез дейности в редица направления.

- Работите и по други социални проекти.

- Разбира се. По проект „Патронажна грижа“ интегрирани здравно-социални услуги се предоставят от 6 домашни санитари, една медицинска сестра и психолог, в общинския център и селата Имренчево и Троица, на 69 потребители.
Безплатен обяд се предоставя всеки работен ден на 400 лица от всички
населени места от общината по проект „Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19 в община Велики Преслав“.
Помощ в домашна среда получиха нуждаещите се жители на общината и по двете дейности, финансирани от държавния бюджет – „Асистентска подкрепа“ и „Лична помощ“. Към края на годината 20 социални асистенти оказват почасова подкрепа за изпълнение на ежедневни и домакински дейности на 71 потребители.
На всички деца и лица с увреждания, с определена нужда от чужда помощ,  са назначени лични асистенти. Към момента те са 144 души.
Домашен социален патронаж обслужва 235 души, а тази година патронажът се сдоби и с ново професионално оборудване.

- Системата за разделно събиране на отпадъци от домовете даде ли положителни резултати?

- Системата  обхвана редица домакинства в общината. Проведохме кампании за изхвърляне на стари мебели и текстил, строителни и растителни отпадъци. Неутрализирахме редица нерегламентирани сметища. Поставихме контейнери за текстилни продукти и още десетки „шишеядци“, с което направихме над 35 тона смет реално рециклируема и се потрудихме за това Велики Преслав да бъде общината със специално поведение и отговорно отношение спрямо природата.

- Споменахте, че сте със специално отношение към природата. Как това проличава по отношение поддръжката на растителността, градините и парковете във Велики Преслав?

- По отношение на сигурността, почистихме от растителност участъци от реките, попадащи в обхвата на Програмата от мерки към Плана за управление на риска от наводнения 2016-2022, премахнахме опасни, сухи дървета и клони в цялата община.  
  Постоянно поддържаме тревните площи, паркове, градини, градски стадион, гробищни паркове и др. Засадихме над 100 дръвчета и десетки хиляди цветя, част от които собствено производство. Създадохме нови декорации и обновихме градинки, а в навечерието на 15 септември, дарихме фиданки на училищата, които да засеят в дворовете си.

- Както в повечето български градове и старата столица вече има паметна плоча на Апостола Васил Левски.

- Да. С решение на Общински съвет – Велики Преслав, обособихме подходящо пространство за полагане на паметна плоча на Васил Левски.

- Нямаше как да не забележим силната културна активност във Велики Преслав през изминалата година.

- Велики Преслав е център на култура и духовенство от древни времена. Множеството разнообразни културни събития са задължителни за града – люлка на българската култура.
През цялата година подкрепяхме читалищата в региона, в провеждането на събития, като ремонтирахме и участък от покрива на НЧ „Развитие 1874“ - гр. Велики Преслав.
Когато пандемията бе в затишие през пролетно-летния сезон, организирахме изключително силно и вдъхновяващо културно вълшебство, както и първия футболен турнир Фен купа „Велики Преслав“.
Месец май ни донесе разнообразни събития. Потопихме се в приказното време на Средновековието със Средновековен събор "Преславни дни" на 22-ри и 23-ти май, изживяхме вълнуващи кино преживявания с прожекции на 23-ти май в читалищния салон, а на 24-ти май с две събития отбелязахме Празникът на Велики Преслав и Денят на българската писменост, просвета и култура. 
През месец юни, Община Велики Преслав организира за пореден път Фолклорен събор “Петровска китка”.
Събитието се проведе между 25-ти и 27-ми юни, за пръв път в тридневно измерение, изпълнено с разнообразни събития и изпълнения, като в конкурсната част на ФС “Петровска китка” участваха над 300 изпълнители, а граждани и гости на града имаха възможността да се насладят на уникална, пленителна, професионална и пъстра фолклорна програма, които ще развием и надградим през 2022 г.
Мащабните мероприятия в културното лято на Велики Преслав продължиха и през месец август. По повод Международния ден на младежта, бе организирано безплатно лятно кино на градския стадион, а на следващия ден стартира и съборът на Национално дружество „Традиция“, който се състоя в местността „Борова гора“ и продължи 3 дни.

- „Велик и горд през вековете” е девизът на Велики Преслав , избран след проведен конкурс.

- Избрахме този синтезиран израз, който ни докосна емоционално и предизвиква недвусмислена асоциация с града, общината и това, което ни отличава, защото Велики Преслав е „Велик и горд през вековете“!

- Пожеланията Ви към съгражданите ви за 2022- а година?

- Нека бъдем здрави, да запазим човещината, толерантността, разбирането, търпението и топлината в отношенията помежду си! Да бъдем с човека – човек и заедно, с добра воля и общи усилия, да направим крачката към още успешни начинания и сбъдвания в община Велики Преслав през 2022 година!
Галина Ганева
 
 


Прочетете също
Top