Евентуално водоснабдяване на Шумен с вода от поречието на Дунав може да бъде алтернатива на сегашното захранване на града. Това заяви на пресконференция по-рано днес кметът на Шумнен Любомир Христов. Ден след като той и още петима градоначалника от региона проведоха среща по темата със система „Дунав“, Христов заяви че предстои да бъде направено остойностяване на проекта и обследване на положената вече инфраструктура. „Искам дебело да подчертая, че това е като алтернативно водозахранване, да не останат гражданите с впечатление, че ще спре изграждането на довеждащия водопровод от яз. „Тича“ и изграждането на пречиствателната станция, ние трябва да имаме алтернативно захранване“, подчерта градоначалникът. По думите му, общината ще продължи работата си и по обследване на старите кладенци, които са захранвали града, за да стане ясно може ли, и как те да бъдат възстановени. „На базата на експертно решение, специалисти ще кажат, кой от вариантите ще бъде използван за евентуално алтернативно захранване на Шумен “, допълни Христов.
На пресконференцията присъства и 79 годишния Петър Кръстев, който е участвал в изграждането на водоснабдителната система от река Дунав. Експертът обясни, че по терасата на реката са изградени 7 кладенци, които събират подпочвените води, след това чрез 5 помпени станции водата е захранвала определените населени места, а тръбата за Шумен е стигнала до лознишкото село Манастирци, на около 16 километра от водоема, който е трябвало да събира водата за града на 5-ти километър.
По думите му, от тази система с питейна вода е трябвало освен Шумен да бъдат захранени още Търговище, Нови пазар и Каспичан, а в момента тази вода пият жителите на Разград, Исперих, Кубрат, Попово, както и на няколко села. Положената тръба е желязо-бетонна, голяма част от нея се експлоатира в момента и е в добро състояние. Петър Кръстев разказа, че изграждането на системата е приключило през 1989 г., след падането на тоталитарния режим „Тази вода е с добри качества, водоснабдяването на Разград го открива Пенчо Кубадински и на него му бяха предоставени всички документи за качеството й“, спомни си още експертът.
Въпреки, че по трасето са изградени помпени станции, при евентуално захранване с вода от тази система, себестойността на водата ще падне, защото ще се използва от повече градове, това прогнозира кметът на Шумен Любомир Христов. „Ние и това искахме, точно да се направи анализ на всичко като стойност“, допълни още той.
Предстои шестте общински администрации от региона да поискат подробно обследване на дунавската система от регионалното и екоминистерството.
Инфо Шумен