Защо Шумен е освободен няколко месеца по-късно?
Въпросът е сложен, защото касае развитието на международните отношения по това време и хода на Руско-турската война, т.е. този проблем засяга военно- стратегически и политически причини. Военно- стратегическите причини са, че Русия избира план за водене на войната, който е коренно различен от съществуващите планове и настъпва през Централна България, а не през Северна Добруджа и Североизточна България, както в предходните военни кампании. Целта й е да изолира войските в укрепения четириъгълник в Североизточния регион. Политическите причини са свързани с турското, мюсюлманското население и опитите на Османската империя да ги използва за разменна монета за придобиване на други територии в други части на българската територия.
Припомнете ни събитията от онова време?
Битки не се водят, защото предаването на Шумен на Княжество България става по клаузите на Берлинския договор, който е сключен само няколко дни по-рано. Битки не се водят, но има напрежение. Тук е имало голям турски гарнизон – между 40 000 и 60 000. Имало е и много мюсюлманско население.
Как са били посрещнати освободителите? Има ли данни затова в историческите извори?
Съществуват двайсетина източника, преки свидетели на събитията. Християнското население ги посреща тържествено. Руски офицери са оставили своите спомени – хвърляли се калпаци, посрещнали ги с хляб и сол. Имало е еуфорична обстановка, още повече, че Шумен е освободен няколко месеца по-късно. Мюсюлманското население ги посреща резервирано и сравнително враждебно, но без тази враждебност да има антируски прояви.
Имаме ли реликва от това време?
Имаме една икона на Светите братя Кирил и Методий, подарена на града от генерал Сергей Белокопитов. Той е бил командващ на руския корпус и е първият висш офицер, който влиза в Шумен. Отслужва се тържествена литургия в църквата „Свето Вознесение Господне” от Варненско-преславския митрополит Симеон. В знак на православна солидарност генерал Белокопитов подарява икона. Колеги от Катедрата по руски език, които участваха в конференция в Москва, подариха реплика на тази икона на своите домакини.
Как се устройва административно животът в Шумен след Освобождението, как се създава българската държавност?
Това е продължителен процес. Българската държавност преминава през няколко етапа. Първият етап е временното руско управление, което, според клаузите на Берлинския договор, е намалено от 2 години на 9 месеца. Начело на временното руско управление и на гражданските институции да бъдат руски офицери, а за техни заместници се назначават българи.
Има ли нова оценка на историята за събитията от онова време?
Има частична преоценка на историята. Има и такава мисъл – всяко поколение пише своята история. Трудно мога да обобщя мненията на историците, които са противоположни. Става въпрос за оценката на Руско-турската война. Моето мнение е, че независимо от мотивите на царската дипломация, които са известни от XVIII в. насам, независимо от тези мотиви, в Русия има много силна вълна на съпричастност по отношение на българския въпрос, най-вече над издевателствата, които се извършват над православното население и има масово доброволчество, ентусиазъм, когато започна тази война. Нещата не са еднозначни. Дори да предположим, че царската дипломация е изпълнявала геополитически цели, което си е така в контекста на международната политика, не бива да пропускаме факта, че дължим свободата си на руските щикове.
Събитията в България как са били оценени от европейското обществено мнение?
Голямо влияние на оценката за събитията в България има съдбата на Априлското въстание и последиците от него. Европейското обществено мнение е било положително настроено България да получи независимост.
Инфо Шумен