Шумен  10 °CПетък, 3- ти Май
USD  1.82822 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Църковните свещи се продават въпреки увеличението в цената

Църковните свещи се продават въпреки увеличението в цената Източник: Инфо Шумен

Област


Драстичното,  двойно увеличение в цената на църковните свещи не се е отразило на продажбите им храмове в Шуменска област, показа проверка на Инфо Шумен. Новите цени са определени в Окръжно на Светия синод от 15 декември миналата година, но дълго време са пазени в тайна. Така според инструкциите най-масовите свещи от 40 стотинки, вече струват 80. А най-големите вече са 6 лева. Мотиви, като инфлация не са посочени в документа.
"Претенции към завишените цени имат хора, които рядко влизат в храма. По-скоро не са никакви християни. Но вярващите продължават да купуват и палят свещи, въпреки завишените цени. Не се притесняват. Защото запалената свещица символизира молитвата", сподели пред наш репортер счетоводител от шуменска църква.
Потърсихме и мнението на двама свещеници от Шуменска духовна околия.
"Който си има вяра не го спират новите цени. Естествено. Отнася се за трите храма във Велики Преслав "Св.Св. Кирил и Методий", "Св.Петър и Павел" и "Св. Архангел Михаил", заяви за Инфо. Шумен иконом Николай Николов, предстоятел на два храма в старата столица. Той бе категоричен всичко е поскъпнало, естествено ще има промяна и в цените на свещите. А храмовете трябва да се издържат. Духовникът нямал впечатление, че вече се купуват по-малко вощеници, старото име на църковните свещи.
Според отец Николай от църквата "Св.Пророк Илия" в кв. Дивдядово единици от хората купували по-малко, в сравнение с обичайното. И от по-евтините, които от 20 стотинки вече стрували 40. Странно защо обаче от тези свещи се продават само в Дивдядово и селата, докато в шуменските храмове , не. А миряните в областния град отдавна си задават този въпрос, но отговор няма.
"Няма никаква драма с цените", смята отец Николай.
В Окръжното на Светия Синод  е посочена и новата продажна цена на един пакет свещи от 1 кг - 80 лева, при досегашните 40 лева. От тях повече от половината постъпват в бюджета на Синода, 1/4 в църковните настоятелства, и над 1/3 в епархийския бюджет. А продажбата на свещите е основният и най-сериозен приход за Православната църква.
За сега църковните треби- кръщенета и опела са все още на старите си цени. Но според запознати инфлацията ще  удари  драстично тези цени.
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top