Шумен  18 °CСъбота, 27- ми Април
USD  1.82549 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Четири общини подобряват системите си за управление на отпадъците

Четири общини подобряват системите си за управление на отпадъците Източник: Община Шумен

Шумен

Общо събрание на Регионалното сдружение за управление на отпадъците на общините от област Шумен се проведе днес по искане на кметовете на Каспичан, Венец, Шумен и Нови пазар. На него присъства и зам.-областният управител Сашо Евлогиев.
На заседанието бeше гласувано разходването на средства от отчисленията на общините към РИОСВ – Шумен за депониране на отпадъците. 100 000 лева от партидата си Каспичан ще използва за осигуряване на компостери и контейнери за събиране на пепел от твърдо гориво и за растителни отпадъци от бита. Гласувано беше и искането на общината за други 200 000 лв., с които ще бъде закупена транспортно-повдигаща техника за събиране на растителни отпадъци. Община Венец ще използва 57 000 лв. от партидата си за купуване на мотометачка, а Нови пазар – 84 000 лв. за специализиран автомобил за почистване и миене на улици. 
Със 100 000 лв. от отчисленията си Шумен ще закупи съдове (компостери) за оползотворяване на биоразградими отпадъци като част от общинската система за управление и намаляване на отпадъците. Други 155 000 лв. общината ще използва за осигуряване на контейнери за разделно събиране на отпадъци от бита. 169 100 лв. ще бъдат вложени в строителни дейности за разширяване на събирателния резервоар за дренажни води на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци в квартал „Дивдядово“. Към момента депото разполага с един ретензионен басейн. Кметът Любомир Христов припомни, че съвместна комисия от представители на администрацията, Общинския съвет и експерти от РИОСВ предложи да се изгради още един резервоар. „Имаме подготвени проекти, очакваме разрешителното за строеж и ако няма обжалване, предвиждаме изграждането да започне в края на май или началото на юни“, каза още кметът. 
Към момента депото разполага с един ретензионен басейн. Главният еколог на общината Живка Атанасова обясни, че поради увеличеното количество отпадъци се увеличава и количеството на образуваните дренажни води. „Това налага да се изгради още един резервоар. В тези съоръжения се събира инфилтратът (течността, която се образува от разлагането на отпадъците) и дъждовната вода, а разреденият инфилтрат се използва за оросяване на отпадъците. Към него ще бъде изградена помпена шахта за включване на всички потоци замърсени води. Новият ретензионен басейн ще е с обем 416 куб. м., за сравнение съществуващият към момента е доста по-малък, с обем 274 куб.м.“, обясни още Атанасова. 
Инфо Шумен
 
 


Прочетете също
Top