Шумен  17 °CСряда, 24- ти Април
USD  1.83027 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

"Шумен 61" среща "Локомотив" (ГО) във финала за Купа "България"

"Шумен 61" среща "Локомотив" (ГО) във финала за Купа "България" Източник: ХК Шумен 61

Шумен

Мъжкият хандбален отбор на "Шумен 61" се класира за финала в турнира за Купа "България". В 1/2-финален сблъсък в зала "Арена Шумен" шампионите отстраниха варненския "Спартак" след 34:28 (17:13).
В прекия сблъсък за трофея в неделя от 14 ч шуменци срещат "Локомотив" (ГО), които в другия полуфинал елиминираха "Пирин" (Гоце Делчев) с 43:20 (24:12). Турнирът се организира с изключителната подкрепа на община Шумен. Двата 1/2-финала изгледа президентът на БФХ Росен Добрев.
Шуменци започнаха ударно мача, след като Теодор Добрев откри още при първата постепенна атака. До 8-ия си гол шампионите водеха с 2 - 3 попадения след красиви голове на Балчев, Михайлов и Юсню, който заби зрелищно след бърза контра. Миро Симеонов изпълни точно от дузпа за 6:3, а за 8:5 за "Шумен 61" дойде и  най-атрактивното изпълнение в двубоя  -  Грозев пусна висока топка от крилото, а Балчев засече от въздуха за 8:5 с така нареченото "китайско".
В целия мач "Спартак" стигнаха само до едно равенство в средата на полувремето при 8:8.

До почивката спореше играта на домакините на турнира и в постепенното нападение, и в здравата защита. До сирената се разписаха още Грозев, Пламенов и Александър Димитров.
Развръзката дойде още в първите минути на втората част. "Шумен 61" вдигна оборотите и с добри завършващи комбинации и продължи да увеличава аванса си - чрез Пламенов, Балчев и Теодор Добрев. Юсню се разписа след бърза контра, Симеонов вкара от дузпа за 22:14 и преднината на домакините стана комфортна  -  в 36-ата мин. 8 гола  - 22:14.В тия минути подопечните на треньора Пенко Златев започнаха да грешат по-често в атака,  а шуменци се възползваха и след бързи контри дръпнаха още в резултата, като разликата достигна 10 гола - 27:17. Кирил Савов реализира красиво от въздуха за 30:20.
Треньорът на домакините Никола Карастоянов и помощникът му Костадин Семерджиев пуснаха в игра по-младите състезатели, а "Спартак" се възползва и наниза 5 поредни попадения до 30:25. Това наложи в игра да се върнат основните играчи, които с бързи попадения на Пламенов, Михайлов и  Юсню оформиха крайния резултат. На вратата стражът на шуменци Ивайло Костов записа 13 спасявания,  а добре се включи и легендата  Иван Иванов-Змея.
За "Шумен" играха: Костов, Балчев - 8, Михайлов - 2, Грозев - 3, Пламенов - 6, Добрев - 4, Евтимов (Иванов, Николов, Юсню - 5, Савов - 2, Симеонов  - 2, Мехмедов  - 1, Каников Ал. Димитров- 1)
Приз за най-добри играчи в двубоя взеха Бранимир Балчев от "Шумен" и Йордан Попов от "Спартак".
Призьори от другия 1/2-финален сблъсък са Георгиев от "Пирин" и Димитров от "Локомотив".
Домакините от ХК "Шумен" изненадаха зрителите със зрелищно откриване на турнира и с маркови сувенири с логото на шампиона. Щастливците от публиката, чиито номера бяха изтеглени в томбола, си тръгнаха със стилни фланелки, чаши и ключодържатели.
"Поздравявам момчетата за победата! Важното бе да спечелим 1/2-финала. Мачът мина по малко по-различен начин отколкото се надявах.
Първото полувреме допускахме голове доста лесно. За сметка на това в постепенното нападение, което ни е ахилесова пета, бяхме учудващо добри", коментира старши треньорът на шампионите Никола Карастоянов. Той добави, че е доволен от старта на второто полувреме.
"За жалост не ми хареса отношението на по-младите хандбалисти, които включих в игра малко  по-късно. И не толкова това, че правят грешки - пускам ги да се каляват,  колкото това, че нямат хъс и отдаденост. Ще проведа много сериозен разговор с тях. Надявам се, това,  което видях, да е за последно. Защото точно в такива мачове те се каляват и израстват. След като дадох шанс именно на младите, се наложи да върна целия основен състав. Това не ми се беше случвало досега в моята треньорска кариера", добави Карастоянов.
Треньорът на шампионите каза още, че се надява подопечните му да успеят да се възстановят и да се поздравят с успех на финала с "Локо".
"За съжаление нашето дясно крило  - Стефан Евтимов, се контузии и няма да можем да разчитаме на него. Срещу "Локо" ще е трудно, но се надявам да победим и да подарим на публиката хандбален спектакъл", заключи Карастоянов.