Шумен  19 °CНеделя, 5- ти Май
USD  1.82822 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

"Шумен 61" поведе с 1:0 в суперфинала за хандбалната титла

"Шумен 61" поведе с 1:0 в суперфинала за хандбалната титла Източник: ХК Шумен 61

Шумен

Хегемонът в родния хандбал "Шумен 61" поведе с 1:0 в суперфинала за титлата при мъжете. Пред екзалтирана публика в "Арена Шумен" хандбалистите на Никола Карастоянов и Костадин Семерджиев победиха "Локомотив" (Горна Оряховица) с 26:20 (14:14).
Мачът не започна добре за шампионите  - Кирил Савов откри от дясното крило за 1:0, но докрая на полувремето домакините бяха непрекъснато догонващи в резултата. Те пропуснаха на няколко пъти да завършат постепенната атака, на два - три пъти не се получиха и стрелбите им. До почивката изневери и най-силното оръжие на шампионите  - защитата, такава бе спецификата на играта, че нямаше и бързи контри. За отбелязване е факта, че при отсъствието на двете титулярни десни крила на домакините  - Александър Димитров и Стефан Евтимов, на нетрадиционен за него пост заигра пивотът Кирил Савов, който направи страхотен мач. Само до почивката той заби 3 гола, продължи да бележи и през втората част. В един момент домакините губеха с 6:10  -  в 20-ата мин., но в оставащите 10 мин. до почивката заиграха мъжки и се върнаха в мача.
От 11:14 два бързи гола на Грозев и Димитър Пламенов изравниха резултата на полувремето. До почивката се разписаха още Йордан Михайлов, Бранимир Балчев, Николай Николов и Миро Симеонов от дузпа.
През второто полувреме отборът на "Шумен 61" бе тотално преобразен. Играта на шампионите вече имаше съвсем друг облик. Защитата стана желязна и всяка атака на "Локомотив" ставаше все по-трудно. Гостите успяха да поведат със 17:15, но две бързи контри на Грозев, който бе неудържим като поразяващо торнадо, възстановиха равенството.
В най-решителните моменти стражът Ивайло Костов заключи вратата, а помогнаха и вещите намеси на Иван Иванов - Змея. Савов и Грозев продължиха да бележат, Балчев и Михайлов  - също, отчете се и влезлият на смяна Енгинджан Сали, както и Теодор Добрев и Юсню.
В крайна сметка се видя, че заслужено спечели по-класният отбор.
Реваншът е навръх Разпети петък  - 14 април в болярския град Велико Търново. Ако се стигне до трети мач, той ще бъде отново в "Арена Шумен".
Клубът спази традицията и раздаде на късметлии от публиката атрактивни сувенири  -  топки с автографи на любимите хандбалисти от отбора "Шумен", маркови тениски и чаши с логото на шампионите.
За успеха на шуменци играха: Костов, Савов  5, Пламенов  4, Балчев  2, Юсню  1, Грозев  9, Т. Добрев  1, (Иван Иванов-Змея, Хасанов, Николов  1, Негованов, Симеонов  1, Сали  1, Михайлов  1).
"Това бе мач с ултразаряд, за нас бе задължително да го спечелим на свой терен. Поздравявам всички момчета.
Изиграхме малко слабо, напрегнато първо полувреме. Бяхме доста неконцентрирани пред гола и вели в защита.
След почивката видяхте един преобразен отбор - и откъм нагласа, и откъм готовност за победа. Както и във финала за Купата на България, показахме, че в момента сме по-добрият отбор.
Нашият пивот Кирил Савов, който този мач игра като дясно крило, се справи перфектно!
Надявам се във втория мач във Велико Търново да играем по-освободено и да победим!", коментира старшията на шампиона "Шумен 61" Никола Карастоянов.