Шумен  13 °CСъбота, 27- ми Април
USD  1.82549 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Инфо коментар: Ден, (по)казващ всичко

Инфо коментар: Ден, (по)казващ всичко Източник: Инфо Шумен

Шумен

19 февруари 2020 година
9.00 ч.
„Заставаш на площада и като едно време тея, глашатаите: „Няма да има винетки”, викаш по три пъти, обикаляш и се прибираш тогава. Ясно? Свободен си!”
Заседание на МС. Премиерът Б. Борисов към председателя на Агенция „Пътна инфраструктура” Г. Терзийски. Последният си тръгва без да каже и една дума.
17.00 ч.
Президентът Р. Радев застава начело на шествие, наречено претенциозно „Пътят на безсмъртието”. Въпросният път бил от килията до паметника(бесилката?). Настина ли?
Левски е безсмъртен не защото е гнил в килия, още по-малко защото е обесен и най-малко защото бесилото е заменено от паметник. А заради това, което е сторил за пробуждането на чувството за национално достойнство у индивиди, свикнали да се спасяват поединично зад високи дувари. И приемащи свободата, по думите на Васил Левски, само, „ако им се поднесе в къщите на тепсия”.
Левски е безсмъртен, защото всеки от нас тихо го носи в сърцето си.
Само на мен ли ми се струва, че „Пътят на безсмъртието” е бутафорно копие на акцията „Безсмъртния полк”, която се провежда в Русия от 2012 г.? Шествието бе организирано от Общобългарския комитет „Васил Левски”. И в това няма нищо изненадващо, след като начело на това образувание, търгуващо по скверен начин с паметта на Апостола, стои агент на ДС и виден приватизатор. С основното съдействие на този комитет на центъра на Шумен стои осмото (8-то) копие на бюст на Васил Левски. Той беше избран от каталог на подобни паметници, които са продадени и на други желаещи уж да направят нещо патриотично, а всъщност демонстриращи духовната си нищета върху широкия гръб на Апостола на Свободата.
18.30 ч.
„Днес ние сме тук, имаме деца. Наша задача е да ги възпитаме така, че те да не се научат на унизително пълзене. Да не се научат на раболепничене пред силните на деня.”
Официална церемония по почитане паметта на Васил Левски в София. Част от думите на писателката Здравка Евтимова към присъстващите, много от които не бяха разбрали, че не са на футболен мач.
През целия 19 февруари хора се поздравяват с „Честит празник!”. И това са българи??
..
Апостоле, струваше ли си саможертвата????
Милен Маринов
 
 


Прочетете също
Top